V pátek 13. února ráno zavítal do jednoho ze supermarketů v Nové Pace nepoctivý zákazník, který zde odcizil dvanáct rybích konzerv v celkové hodnotě 642 korun. K jeho smůle ho při krádeži odhalili pracovníci ostrahy, kteří vše oznámili na policii. Hlídka zjistila, že se jedná o šestadvacetiletého muže, který nejenže musel zboží vrátit, ale navíc dostal v blokovém řízení pokutu ve výši jeden tisíc korun.

Zvláštním způsobem zaháněly nudu o jarních prázdninách dvě dívky ve Vidochově. Střídavě bouchaly a házely sněhové kuličky na dveře restaurace, což se pochopitelně nelíbilo jejímu majiteli, který a vše oznámil na policii. Hlídka, která vyjela na místo, kontaktovala rodiče obou dívek s tím, aby jim řádně domluvili a vysvětlili, jak se mají chovat.

Nudu zřejmě zaháněli i dva psi ve Staré Pace, kteří se potulovali v ulici Pod Sjezdovkou, kde vyděsili oznamovatelku. Policisté kontaktovali starostu obce, který jejich majitele upozornil na to, aby si psy řádně zajistili proti útěku.

Zakousnuté kachny a pokousaný beran. To je výsledek práce dvou psů, kteří takto řádili na dvoře rodinného domu v Kopidlně na Hilmarově náměstí. Oba chlupáči utekli z domu poté, co protrhli oplocení a následně vnikli na nedaleký dvůr, kde se pustili do berana a kachen. Škodu, kterou způsobili, bude muset uhradit jejich majitelka, která je odvedla domů.

Před čtrnáctou hodinou kontrolovala policejní hlídka v Hořicích v Husově ulici osobní vozidlo Škoda Octavia, které řídil osmadvacetiletý muž. Provedená dechová zkouška na alkohol u něj dopadla na výbornou, což se ovšem nedá říci o testu na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na cannabis. Z tohoto důvodu se musel řidič rozloučit se svým řidičským průkazem. O jeho dalším osudu bude rozhodovat příslušný správní orgán.

V odpoledních hodinách natankoval na benzínové čerpací stanici v Nové Pace neznámý řidič do nezjištěného stříbrného vozidla 38 litrů motorové nafty v hodnotě 1.140 Kč a poté bez zaplacení ujel. Případ šetří novopačtí policisté jako přestupek proti majetku.

Před dvacátou hodinou se povaloval před jedním z domů v Nové Pace v Harantově ulici opilý muž, který měl zvracet krev. Na místo okamžitě vyjeli policisté, kteří zjistili, že se jednání o místního občana, kterému se udělalo, zřejmě vlivem vypitého alkoholu, špatně od žaludku. Muže následně hlídka doprovodila domů.

Ve večerních hodinách oznámil na linku 158 mladík z malé obce na Sobotecku, že ztratil mobilní dotykový telefon. Poté uvedl, že mu ho vlastně někdo odcizil. Službu konající policista mu sdělil, aby se dostavil s doklady od telefonu na policejní služebnu. Nato mladík odpověděl, že nemůže přijít, protože ho matka nepustí. Navíc tvrdil, že mu je šestnáct let, což není pravda. Jedná se totiž o osobu, která je policistům velmi dobře známa tím, že neustále oznamuje různě vymyšlené případy. Nakonec přiznal, že mu je 24 let, ale že ho matka stejně nepustí. Poté uvedl, že se tedy na služebnu dostaví, což do současné doby neučinil. Není tak vyloučeno, že to mohl být jeden z jeho dalších vymyšlených příběhů.

V sobotu 14. února krátce po třetí hodině ranní se obrátil na policii host jedné z jičínských diskoték, že ho někdo fyzicky napadl. Hlídka na místě zjistila, že k žádnému fyzickému napadení nedošlo. Mladík totiž tvrdil, že ztratil účtenku, kterou měl při odchodu uhradit a obsluha ho proto nechtěla nechat odejít. Nakonec přece jen účtenku našel, a poté co ji zaplatil, odešel domů.

V dopoledních hodinách kontrolovala policejní hlídka v Jičíně v Revoluční ulici osobní vozidlo Škoda Fabia, které řídil pětapadesátiletý muž. Provedená dechová zkouška u něj prokázala přes 0,5 promile alkoholu. Z tohoto důvodu se musel rozloučit se svým řidičským oprávněním. Navíc ho čeká ve správním řízení vysoká pokuta a několikaměsíční zákaz řízení všech motorových vozidel.

Stejně dopadl i dvaapadesátiletý řidič osobního vozidla Audi 80, kterého policisté kontrolovali v Miletíně. I on „nadýchal" přes 0,5 promile alkoholu a tak i o jeho dalším osudu bude rozhodovat příslušný správní orgán.

Dalším hříšníkem byl osmatřicetiletý řidič osobního vozidla Subaru Justy, kterého policisté zastavili v Jičíně v Hradecké ulici. Ten byl o něco „odvážnější", neboť měl v dechu přes 0,8 promile alkoholu. I jeho nemine správní řízení, ve kterém může očekávat vysokou pokutu a několikaměsíční zákaz řízení všech motorových vozidel.

V odpoledních hodinách se sobotečtí policisté zaměřili na řidiče, kteří nedodržují pravidla silničního provozu. Řeč je o řidičích kteří, na železničním přejezdu v Libošovicích nerespektovali dopravní značku „Stůj" a bez zastavení ho přejeli. Nutno zdůraznit, že se jedná o železniční přejezd, kde v loňském roce došlo ke třem dopravním nehodám.

Ve večerních hodinách vyjeli sobotečtí policisté do jedné z restaurací, kde měl opilý muž obtěžovat ostatní hosty. Ten ale ještě před příjezdem hlídky z místa odešel. Asi moc dobře věděl proč.

Před půlnocí oznámil na linku 158 anonym, že tři mladíci, kteří jsou určitě opilí, převracejí v Jičíně ve Školní ulici popelnice a dělají přitom velký hluk. Hlídka, která vyjela na místo, zjistila, že se oznámení nezakládá na pravdě. Žádné popelnice nebyly převrácené a v ulici byl naprostý klid.

V neděli 15. února několik minut před jednou hodinou ranní vyjeli kopidlenští policisté do Dětenic, kde měl syn fyzicky napadnout svoji matku, které měl navíc odcizit mobilní telefon. Hlídka zjistila, že k žádnému napadení ani odcizení telefonu nedošlo. Oba byli opilí a žena navíc požadovala, aby policisté jejího syna dovezli domů, což pochopitelně odmítli. Zřejmě si policii spletla s taxislužbou.

Při rodinné oslavě narozenin, která se konala v jedné z hořických restaurací, mělo dojít i na pěsti. Šest účastníků se mělo údajně poprat a přitom měli rozbit několik sklenic. Muži zákona, na místě zjistili, že se údajně žádný pěstní souboj nekonal a nedošlo ani na rozbití sklenic.

Novopačtí policisté pátrají po neznámém vandalovi, který na Pecce rozbil u zaparkovaného vozidla Škoda Octavia čelní okno. Majitel vyčíslil škodu na 4.500 korun. Případ šetří policisté jako přestupek proti majetku.

Nad ránem vyjeli kopidlenští policisté do Dětenic, kde řešili rodinné neshody. Jednalo se o spor mezi dvaadvacetiletým mladíkem a jeho nevlastním otcem, kteří se nejdříve opili a poté se pustili do řešení svých problémů. Oba se vzájemně napadali, uráželi, nadávali si a bouchali přitom dveřmi. Po příjezdu hlídky již byli klidní a mladší z mužů navíc odešel spát na ubytovnu.

V dopoledních hodinách zamířili jičínští policisté na jednu z ubytoven, kde měl otec vyhrožovat svému šestnáctiletému synovi, že ho udá a že skončí v ústavu. Po příjezdu hlídky ani jeden z nich na ubytovně nebyl. Z tohoto důvodu se policisté snažili mladšího z mužů kontaktovat telefonicky, což se jim nepodařilo.

Po patnácté hodině oznámil muž ze Staré Paky, že ho napadl soused. Než stačili policisté vyjet na místo volal znovu s tím, že si to už se sousedem vyříkal a hlídku tak na místo nežádá.

Ve večerních hodinách se povaloval u domova důchodců v Hořicích opilý mladík, který se nehýbal. Muži zákona na místě zjistili, že se jedná o jednadvacetiletého mladíka, který měl v dechu téměř 2 promile alkoholu. Z tohoto důvodu ho převezli do protialkoholní záchytné stanice v Hradci Králové, kde zůstal do vystřízlivění.

„Manželce ruplo v kouli", tvrdil v pozdních nočních hodinách na lince 158 sedmatřicetiletý cizinec z Jičína. Prý ho žena napadla, když přišel z herny domů. On ze strachu před ní údajně vyskočil z okna a bos se vrátil do herny, odkud pak volal na policii. Policisté muže, který byl pod vlivem alkoholu, doprovodili zpět domů, kde již na něj manželka čekala. Poté, co si oba vše vyříkali, odešel cizinec zase do herny.

nprap. Hana Klečalová