Jejich advokát se drsně opřel do nemocničního personálu, přesněji do lékařů. Ti podle něj mohou za to, že šestatřicetiletá Věra H. umřela v jičinské nemocnici jedenatřicet hodin po porodu druhého syna.

„Vytýkáme personálu, že se léčbě dostatečně nevěnoval," řekl ve čtvrtek právník Tomáš Klinecký u Krajského soudu
v Hradci Králové, kde začal proces, jenž by měl ukázat viníka ženiny smrti.

Rodina Černých o něm má jasno, a proto žádá náhradu. Matka i otec 760 tisíc, dcera (tedy sestra oběti) 575 tisíc korun. „Táta se léčil na psychiatrii a odešel do předčasného důvodu," vysvětlila Petra Černá důvody.

Její sestra zemřela kvůli masivnímu krvácení do břicha, nakonec jí nepomohl ani převoz do hradecké fakultní nemocnice.

„Neměli jsme žádné pochyby. Stanovili jsme jasnou diagnózu – a to rupturu sleziny," popsal případ, který se stal
v noci z 8. na 9. června 2011, chirurg Libor Etflaiš.

Rodina zemřelé ale vyčítá lékařům také to, že nevyužili všechny možnosti. „Stanovili si diagnózu a přes ni nejel vlak," upozornila matka Václava Černá.

„Nevyužili všechny dostupné diagnostické metody, aby zjistili, kde se nachází krevní výron," doplnil ji advokát Klinecký. „My tvrdíme, že by to třeba v Hradci dokázali," pronesl.

Lékaři nakonec ženu operovali v sedm hodin ráno 9. června, jenže při zákroku nastaly obrovské komplikace.

„Bylo to velké překvapení, nakonec se nejednalo o poranění sleziny," připustil lékař Etflaiš. „Žena měla vážnou dědičnou nemoc," zjistil prý až 
z následné pitvy. Jde o chorobu, která postihuje tepny a ničí jejich stěny.

Lékaři vyšetřili ženu jen ultrazvukem, který jim neukázal, kde všude se v jejím těle rozlévá krev. Ta se poté při operaci na lékaře vyvalila.

Další výtkou směrem k nemocnici ze strany žalobců bylo odkládání operace. Na ARO byla žena od večera, k zákroku se však přistoupilo až ráno. „Její stav nebyl závažný, co se týče životních funkcí," obhajoval tuto volbu Etflaiš.

Právní zástupce rodiny však tvrdil, že šlo spíše o to, že se chtěl lékař vyspat. Měl totiž za sebou klasickou směnu a také noční službu.

„Chodil jsem za pacientkou každé dvě tři hodiny, navíc byla kontinuálně sledována," oponoval chirurg. Advokát ale řekl, že podle zdravotní dokumentace tomu tak nebylo.

Soud si nyní nechá vytvořit znalecký posudek a k případu se vrátí na začátku příštího roku.

Vaše chování je na hraně, umravnil soudce útočného advokáta
Od první chvíle to bylo vidět. Právník Tomáš Klinecký, jenž zastupuje ve sporu s jičínskou nemocnici rodinu zemřelé ženy, vidí viníka v přístupu lékařů. A jmenovitě v prvním svědkovi, který byl včera vyslechnut – v chirurgovi Liboru Etflaišovi.
Do jeho výpovědi často vstupoval, opakovaně mu kladl otázky, jež měly upozornit na jeho případnou nedbalost. „Neobviňujte mě, že jsem u pacientky nebyl. Já jsem u ní byl," reagoval později už neklidně svědek Etflaiš. „Přesně z toho vás obviňuju," odvětil advokát.
Jeho chování nenechal bez povšimnutí ani soudce Jan Fifka. Předsedovi senátu došla s mladým právníkem trpělivost. „Váš přístup ke svědkovi je na samé hranici toho, co jsem ještě ochotný tolerovat," řekl. „A to věřte, že jsem v tomto směru hodně benevolentní." řekl. „Buďte profesionální."
Advokát své chování vysvětlil poměrně ostře: „My ho považujeme za hlavního viníka smrti." Přesto po výtce ubral plyn.