V minulosti Čtvrtečka čelil obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele. O dovolání informovala Česká televize.

Soud ho osvobodil

Krajský soud v Hradci Králové loni v listopadu zprostil Čtvrtečku obžaloby z údajných machinací a zrušil předcházející verdikt náchodského okresního soudu, který Čtvrtečkovi zakázal na šest let výkon veřejných funkcí.

Čtvrtečku, který byl starostou Náchoda do podzimu 2010, policie obvinila v březnu 2010. Podle obžaloby při prodeji náchodského pivovaru jako předseda hodnotitelské komise neakceptoval hlavní kritérium hodnocení, kterým byla nejvyšší nabídnutá cena. Město prodalo pivovar liberecké firmě LIF za 150 milionů korun, ačkoli Pivovar Holba nabídl 185 milionů korun.

Starostovi hrozilo až deset let vězení. Náchodský okresní soud však rozhodl, že se dopustil jen zneužití pravomoci veřejného činitele a za dostatečný označil trest zákazu činnosti. Náchodskou radnici, která po Čtvrtečkovi požadovala náhradu škody 35 milionů korun, odkázal soud na občanskoprávní řízení. Předseda senátu Pavel Ruml při vynesení rozsudku uvedl, že se v případu objevují náznaky korupce, ale chybí jednoznačný důkaz.

Královéhradecký krajský soud měl ale na věc opačný názor. Verdikt zrušil s tím, že skutek není trestným činem.

Zeman se dovolal

S tím se ale neztotožnil Zeman. Proto ve věci podal dovolání. „Nejvyšší státní zástupce je přesvědčen, že obviněný jednal v postavení veřejného činitele a že svým jednáním naplnil všechny znaky skutkových podstat zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku," řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Zeman proto žádá Nejvyšší soud, aby verdikt krajského soudu zrušil a nařídil opětovný soudní proces.

Současný starosta Náchoda a poslanec Jan Birke (ČSSD) ČTK řekl, že dovolání přijal trochu s nevolí. „Myslel jsem si, že kauza byla už ukončená. Bylo to pro mě překvapení a jsem z toho lidsky velmi smutný. Ať to je jak to je, tak je to samozřejmě otázka tlaku na mého předchůdce, a tohle je už opravdu situace, kdy mu to absolutně nezávidím," řekl Birke. Město proto počká, jak rozhodne trestní tribunál soudu.

Čtvrtečka kauzu nekomentuje. Po verdiktu krajského soudu pouze uvedl, že kvůli ní ztratil „společenskou prestiž, pět let života a zdraví".