close Havarovaný motocykl v Hořicích. zoom_in Nepřiměřenou rychlostí projel ulicí Žižkova směrem na Jeřice, kde v levotočivé zatáčce nezvládl řízení a s motocyklem havaroval vpravo mimo komunikaci. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Policisté pochopitelně zjišťovali, proč před nimi motocyklista ujížděl.

Vysvětlení je velmi jednoduché. Má totiž do roku 2017 vysloven Okresním soudem ve Svitavách zákaz řízení všech motorových vozidel. A tak kromě toho, že si poškodil motocykl, vyslechl si navíc ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu hrozí až dva roky vězení.

Opilec za volantem

V pondělí 11. května krátce před jednou hodinou ranní kontrolovala policejní hlídka v Šárovcově Lhotě osobní vozidlo Suzuki Liana, které řídil nebo se spíše snažil řídit šestašedesátiletý řidič. Byl totiž notně opilý, což také potvrdila provedená dechová zkouška, která u něj prokázala přes 1,7 promile alkoholu. Řidič, kterému policisté zakázali další jízdu, tvrdil, že vypil pouze dvě piva a odlivku „zelené". V dopoledních hodinách si pak po vystřízlivění vyslechl ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí až rok vězení.

Během uplynulého víkendu zaměstnali policisty na Jičínsku hlavně opilci, kteří rušili noční klid, budili veřejné pohoršení a narušovali veřejný pořádek.

V pátek 8. května ráno vyjeli novopačtí policisté do ulice V Aleji, kde se neznámý pachatel vyloupal do řadové garáže, ze které odcizil moped Ankur Hero Majestic. Majitel vyčíslil škodu na nejméně 4 tisíce korun. Případ šetří policisté jako přečin krádeže, za což pachateli hrozí až dva roky vězení.

V dopoledních hodinách se obrátil na policii muž z Kopidlna s tím, že jeho syna měly napadnout děti ze sousedství, které ho měly zbít. Nakonec se ukázalo, že hocha nikdo fyzicky nenapadl, pouze mělo dojít k nepatrné rozepři v rámci rodiny, kterou nechtěli prostřednictvím policie řešit.

Po poledni měl v obci Netolice volně pobíhat německý ovčák. Hlídka na místě zjistila, že se jedná o štěně, které nikdo z místních občanů nepostrádal. Z tohoto důvodu se muži zákona obrátili na starostu, který se o něj postaral.

V odpoledních hodinách měli v Hořicích na Gothardu jezdit dva mladíci na skútrech. Policisté, kteří mladíky nikde nezastihli, zjistili, že zde není zákaz vjezdu motorových vozidel.

Krátce po osmnácté hodině oznámil na linku 158 řidič vozidla Audi Q7, že u Popovic leží v příkopu opilec, kterému zasahují nohy do vozovky. Hlídka zjistila, že se jedná o devětadvacetiletého muže, který vlivem vypitého alkoholu zakopl a spadl do příkopu, kde nabíral síly na další cestu. Po chvíli se zvedl a pokračoval do svého bydliště.

Hosté k pohledání zavítali v podvečerních hodinách do jedné z restaurací ve Vysokém Veselí. Jednalo se o dva muže snědé pleti ve věku 35 a 66 let, kteří byli zjevně pod vlivem alkoholu. Oba si objednali pivo a k tomu česnekovou polévku, kterou chtěli s nudličkami. Číšník jim sdělil, že do polévky dávají pouze uzené masy, sýr a brambory a nikoliv nudličky. Nato mu starší z mužů sdělil, že tam tedy chce vejce. To už se do hovoru zapojila i servírka, která muži vysvětlila, že vejce do polévky rovněž nedávají. Starší z mužů začal vykřikovat „Víte, kdo já jsem, víte, s kým mluvíte"? Obsluhující pracovnice oba slušně požádala, aby zaplatili pivo a odešli. Evidentně ale restauraci opustit nechtěli a neustále vykřikovali, že čekají na polévku a přitom servírku uráželi hrubými výrazy. Žena, kterou jejich chování obtěžovalo, nakonec vše oznámila na policii. Muži ještě před příjezdem hlídky z místa odešli. Případ šetří kopidlenští policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Před dvacátou hodinou řádil v Jičíně v Barákově ulici osmadvacetiletý mladík, který kopal do popelnic a navíc udeřil pěstí do jednoho ze zaparkovaných vozidel. Po příjezdu hlídky se již muž na místě nenacházel. Po chvíli se ale vrátil a začal policisty a městské strážníky, kteří byli rovněž přítomni napadat. Choval se velmi agresivně, na policisty útočil a dokonce jednoho ze strážníků pokousal. Z tohoto důvodu mu policisté nasadili pouta a s 1,63 promile alkoholu převezli do protialkoholní záchytné stanice v Hradci Králové. Tím to ale pro něj neskončilo. Případ šetří jičínští policisté jako přečiny výtržnictví, poškození cizí věci a násilí proti úřední osobě, za což muži hrozí až čtyři roky vězení.

Ve večerních hodinách zamířili hořičtí policisté spolu s hasiči do Milovic, kde měl u kempu hořet strom a chatka. Nakonec se ukázalo, že k žádnému požáru nedošlo. Na přilehlém pozemku totiž probíhala rodinná oslava s grilováním a návštěvníkům kempu se z jejich pohledu zdálo, že hoří chatka, proto zavolali hasiče. Grilující rodina měla ale vše pod kontrolou a v naprostém pořádku.

Před půlnocí oznámil na linku 155 zjevně opilý muž, že se nachází na silnici mezi obcemi Jičín a Holín a že nemůže dojít domů. Na dotaz, zda má zdravotní problém, uvedl, že nikoliv. Muž navíc žádal příjezd policistů s tím, že jestli do pěti minut nepřijedou, tak bude Policii ČR, stejně jako záchrannou službu, žalovat. Nutno zdůraznit, že se policisté snažili muže najít, ale marně. Hledali ho u Holína, v Horním Lochově, v Ohavči, v Březině, Ostružně, ale nikde nebyl. Poté se již neozval.

V sobotu 9 . května ráno se obrátila na policii žena z Hořic s tím, že ji někdo do rána polil na zahradně před domem nějakým chemickým přípravkem jahody. Hlídka ovšem žádné poškození jahod nezjistila. Pouze kolem nich bylo vlhko, ale jinak byly v pořádku.

Kopidlenští policisté pátrají po neznámém pachateli, který na jedné z diskoték v Libáni odcizil pánskou koženou bundu černé barvy, ve které se nacházel mobilní telefon Samsung Galaxy mini. Majitel vyčíslil škodu na téměř 3 tisíce korun. Případ šetří policisté jako přestupek proti majetku.

V odpoledních hodinách měl u Ohavče pobíhat po silnici špinavý, černo-bílý pes, který údajně kličkoval mezi vozidly. Po příjezdu hlídky se už ale na místě nenacházel.

Na dvě osoby, které v odpoledních hodinách lezly na komín kotelny v Kopidlně, upozornil na lince 158 všímavý občan. Po příjezdu hlídky již byly na komíně. Policisté je vyzvali, aby slezly, což také učinily. Jednalo se o muže a ženu ze Svazu českých komínářů, kteří se prokázali platnými doklady.

O tom, že komunikace s některými oznamovateli je někdy hodně náročná, svědčí následující případ. Krátce po sedmnácté hodině se obrátil na policii muž z Jičína s tím, že jeho synovi někdo odcizil na Valdštejnově náměstí jízdní kolo Favorit. Oznamovatel byl zřejmě pod vlivem alkoholu, neboť hovořil nesouvisle a k odcizenému kolu uvedl, že bylo asi červené, protože v obchodech prodávají hlavně červená kola. Hovor ukončil tím, že se syn dostaví na policii, ale neví kdy.

Po osmnácté hodině zamířili sobotečtí policisté na náměstí, kde se před vchodem do restaurace válel opilý muž, který nechtěl odejít. Jednalo se o jednaosmdesátiletého důchodce z Mladé Boleslavi, který byl tak opilý, že nebyl schopen ani dechové zkoušky. Policistům uvedl, že byl na srazu spolužáku, ze kterého zapomněl odjet autobusem domů, a takhle to s ním dopadlo. Senior poté skončil na místní oddělení, kde si ho vyzvedli rodinní příslušníci.

Ve večerních hodinách došlo i na partnerské neshody v Hořicích. Dvaatřicetiletý muž měl nejdříve slovně a poté i fyzicky napadnout svoji o tři roky mladší partnerku, které navíc přitom poškodil mobilní telefon. Případ šetří muži zákona jako přestupek proti občanskému soužití.

V neděli 10. května krátce po druhé hodině ranní měl někdo v Jičíně v ulici Přátelství bouchat na okna domu. Přivolaní policisté provedli kontrolu, ale nikde nikoho nezastihli.

Na rušení nočního klidu vyrazili před třetí hodinou ranní kopidlenští policisté do Libáně, kde mělo na náměstí hulákat několik mladíků, kteří si navíc měli ve vozidle pouštět nahlas hudbu. Po příjezdu hlídky již byl naprostý klid.

Zvláštní zábavu si vymysleli dva školáci v Jičíně, kteří měli v ulici Irmy Geisslové házet pod zaparkovaná vozidla nějaké podpalovače. Hlídka na místě zjistila, že se jedná o dva dvanáctileté hochy, kteří měli pod vozidla házet nezapálené Pepo. Muži věc vyřídili domluvou a navíc chlapce „svezli" domů, kde je předali rodičům.

Neznámý zloděj úřadoval v podvečerních hodinách v šatně krytého bazénu v Jičíně, kde se vloupal do jedné ze skříněk. Uvnitř odcizil pánskou tašku, ve které se kromě peněz nacházely osobní doklady, platební karty, mobilní telefon a další věci. Majitel vyčíslil škodu na nejméně 9 tisíc korun. Případ šetří jičínští policisté jako přečiny krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což pachateli hrozí až dva roky vězení.

Další zloděj řádil v Údrnicích, kde před místním hostincem odcizil ze stojanu na kola dva nezajištěné bicykly. Jednalo se o zelenou „skládačku" a tmavě zelené dámské kolo. Celková škoda byla vyčíslena na jeden tisíc korun. Případ šetří kopidlenští policisté jako přestupek proti majetku.

nprap. Hana Klečalová