„Ano, napadl jsem ho," přiznal jedenáctkrát trestaný Roman Takáč (toho času za mřížemi kvůli pokusu o vraždu), že se pustil v květnu minulého roku ve Valdicích do spoluvězně Dušana Kaspera.

„Chtěl mě zabít," tvrdil několikrát poškozený. „Ne, říkal jsem si hlavně, ať to není pokus o vraždu," reagoval obžalovaný – a nyní už znovu odsouzený – recidivista.

Za útok mu Krajský soud
v Hradci Králové udělil další devítiletý trest. Ten se mu rozběhne, až si odpyká nynější postih. Od roku 2005 sedí za pokus o vraždu, tehdy byl odsouzen k dvanácti a půl rokům vězení.

„Zohlednili jsme předchozí trestnou činnost i skutečnost, že šlo o opakovaný a intenzivní útok těžkou tyčí. Na druhé straně nelze dovodit úmysl obžalovaného poškozeného zabít. Není prokázáno, že by ho napadl přímo do hlavy nebo do obličeje," odůvodnil předseda senátu Miloslav Ježek, proč překvalifikoval zločin z pokusu o vraždu na těžké ublížení na zdraví.

Napadený Kasper tvrdil, že ho Takáč praštil tyčí po hlavě. Celkem ho pak měl trefit osmkrát. To obžalovaný odmítal, mluvi o čtyřech ranách do ruky a nohy. Zranění na hlavě prý sokovi způsobil pěstí.

„Ta mohla být způsobena tyčí i rukou," uznal soudce Ježek.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová přesto navrhla až výjimečný trest. „Byl to útok likvidační," řekla. Po rozsudku však uznala, že soud rozhodl správně. „Trest odpovídá nové právní kvalifikaci i stupni společenské nebezpečnosti obžalovaného i jeho předchozí trestné činnosti," řekla státní zástupkyně. Přesto si ponechala lhůtu na podání odvolání. „Počkám na písemné odůvodnění rozsudku," vysvětlila.

Soud tak vyslyšel názor obhájkyně obžalovaného. Ta tvrdila, že nebylo prokázáno, že by Takáč vedl útok v úmyslu poškozeného zabít. „Poškozeného jsem v žádném případě zabít nechtěl, k tomu moje jednání nesměřovalo," opakoval i včera Takáč.

Obhajoba mu v tomto bodu vyšla, asi proto se také vzdal práva na odvolání.

Prokletá tyč – tou zbraní odsouzený zaútočil
Je pochromovaná a na pohled nebezpečná. Tak 
vypadá tyč, jíž Roman Takáč zaútočil ve Valdicích na spoluvězně Dušana Kaspera. „Je součástí stroje, který vyrábí černé pytlíky do koše," vysvětlil napadený.
V obžalobě je navíc přesně popsána – a při pohledu
na čísla není divu, že se soudní asistentka pořádně pronesla, když ji nesla do síně v suterénu královéhradeckého krajského soudu.
„Obžalovaný fyzicky napadl poškozeného opakovanými údery kovovou tyčí o délce 90 cm, průměru 2,49 cm a hmotnosti 3,38 kg."