Vzlykala, těžko ze sebe dostávala slova. Přesto byla její výpověď průrazná – a nečekaná. „Byl to on," ukázala na Lukáše Nečesaného kadeřnice, kterou 
v únoru 2013 kdosi brutálně napadl v salonu v Hořicích.

Udělala to vůbec poprvé, při minulém líčení a rekognici si totiž nebyla jistá. Její jednání ovlivnila amnézie, do níž se dostala po brutálním útoku dřevěným polenem.

Za něj byl odsouzen právě student Nečesaný. Nyní třiadvacetiletý ženatý muž přitom od začátku procesu tvrdí: „Jsem nevinný."

To zopakoval i ve středu před Krajským soudem v Hradci Králové, kam se ostře sledovaná kauza vrátila po velkých peripetiích. Nečesaný byl totiž nejprve odsouzen k šestnáctiletému vězení, poté mu byl postih snížen na třináct let. Poslední veletoč proběhl v květnu, kdy Nejvyšší soud trest zrušil po stížnosti někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové.

Nečesaný se tak po dvou a půl letech dostal na svobodu – a v tu chvíli si prý kadeřnice vzpomněla. „Viděla jsem ho 
v televizi. Poznala jsem ty vlasy i úsměv," řekla otočená tváří v tvář mladíkovi.

Ten kroutil hlavou, usmíval se, od jeho matky v lavici 
v soudní síni se ozvalo zasyčení. A sám Nečesaný poté kadeřnici obvinil: „Domluvila se s policisty."

Jak šel čas v případu Nečesaný
únor 2013 – v hořickém kadeřnictví byla brutálně napadena a oloupena 53letá žena.
- Nečesaný se přihlásil jako svědek
- policie mladíka zadržela a obvinila z pokusu o vraždu
listopad 2013 – začalo hlavní líčení u Krajského soudu v Hradci Králové. Nečesaný vinu odmítl
leden 2014 – soudci mu za pokus o vraždu udělili 16 let vězení
březen 2014 – Vrchní soud vrátil případ do Hradce Králové
květen 2014 – hradecký soud opět poslal Nečesaného  na 16 let do vězení
červenec 2014 – Vrchní soud snížil mladíkovi trest na 13 let
říjen 2014 – obhájci podali dovolání k Nejvyššímu soudu. Později je stáhli
květen 2015 – Nejvyšší soud  projednal stížnost pro porušení zákona, kterou podala exministryně Helena Válková, a zrušil Nečesanému trest.

Dohodla se s policií, viní Nečesaný kadeřnici

Paměťové stopy. Tak se odborně říká záležitosti, která může mít fatální vliv na případ Lukáše Nečesaného, nejprve odsouzeného a nyní znovu jen obžalovaného z brutálního pokusu o vraždu.

Nejvyšší soud totiž vrátil případ ke Krajskému soudu 
v Hradci Králové, který už před časem Nečesaného poslal na šestnáct let do vězení. Nové líčení začalo ve středu, důvodem je názor vyšší instance, že důkazy o vině mladého muže nebyly dostačující.

A také zkoumání takzvaných paměťových stop, což se projevilo hned na začátku.

Za pultík si totiž stoupla napadená kadeřnice, blonďatá žena s červeným šátkem, černou kabelkou i botami ve stejné barvě.

Byla nejistá, rozklepaná. Soudce Jiří Vacek, pro nějž to musí být nepříjemný případ, protože právě on rozhodl o vysokém trestu pro Nečesaného, a nyní musí svůj verdikt podrobit přezkoumání, jí však vysvětlil: „Potřebujeme odstranit rozpory. I proto, že by se mohla vrátit paměťová stopa." Žena totiž byla po útoku polenem v amnézii, nic si nepamatovala.

Tentokrát však nezaváhala. „Byl to on," řekla o Nečesaném. Paměť se jí prý vrátila ve chvíli, kdy ho na jaře viděla 
v televizi, když byl po dvou a půl letech propuštěn z vězení. „Poznala jsem ho podle vlasů a podle úsměvu. Ten, co mě napadl, se usmíval, víte," řekla obhájci mladíka, když se jí ptal, jak na to přišla. „Má kštici vepředu," dodala.

Trvala na tom, i když před dvěma lety měl Nečesaný vlasy po ramena a nyní je nakrátko. „Jsem kadeřnice, vepředu máte vlasy stejné."

Nečesaný kroutil hlavou a usmíval se. „Je to nesmysl," řekl později a poté spíše v běhu od novinářů vypustil: „Je domluvená s policisty."

Jeho advokáti byli oficiálnější. „Záleží, jak znalci vyhodnotí změnu paměti paní, 
v její výpovědi jsou stále rozpory," konstatoval Oldřich Chudoba, který už před časem řekl, že soud v případu sedmkrát porušil zákon. „V tomto procesu je hodně nestandardních věcí," doplnil ho kolega Petr Dítě. Konkrétní nebyl.

Sám Nečesaný od první chvíle opakuje: „Jsem nevinný." V jeho prospěch vypovídala ve středu například jeho babička, která tvrdila, že v osudný den byl doma přesně v pět odpoledne. Tedy ve chvíli, kdy by v případě, že zločin spáchal, nemohl dojít domů.

Právě časová osa únorového odpoledne v roce 2013 bude podle všeho jedna ze zásadních věcí. Rozsudek by mohl padnout během září.

Nadávky kadeřnici? Nepustím vás do síně, varoval soudce

Hradec Králové - Jejich klan to vzal jako životní boj. Nečesaní, především otec Luděk, se rozhodli, že syna uchrání od předlouhého vězení. Prakticky za každou cenu, na majetek ani na pohled okolí rozhodně nehledí.

Rodinná pouta se nepřetrhla ani ve středu, kdy začal obnovený proces u Krajského soudu v Hradci Králové. 
V síni seděl Nečesaný senior, matka obžalovaného mladíka, jeho manželka, již si vzal teprve před pár dny.

Jako svědkyně vypovídala také jeho babička – a její slova rozhodně zněla ve vnukův prospěch.

Kdosi z nich se navíc o polední přestávce, již soudce Jiří Vacek nařídil před půl dvanáctou bezprostředně po výslechu napadené kadeřnice, pustil do této paní.

Na chodbě si vyslechla pár nadávek, údajně se dozvěděla, že je svi…

Atak však nezůstal bez odezvy. Hned po obědě totiž soudce Vacek varoval rodinu Nečesaných. „Pokud se bude opakovat takový verbální útok, nebudete vpuštěna do jednací síně," pronesl směrem k hloučku.

Nebylo to vlastně nic nečekaného. Rodina se projevovala už při výsleších během dopoledního líčení. Dvakrát se z jejich míst ozvalo nesouhlasné zasyčení – takové to pohrdavé: Tssss…

Poprvé při výslechu svědkyně, jež popisovala dění před kadeřnictvím během osudných minut v únoru 2013. To takto rozzlobeně zareagovala Lukášova matka.

Podruhé při výpovědi napadené kadeřnice. Tentokrát se ozval Nečesaný starší. A to v asi nejvíc dramatické chvíli prvního dne líčení. „Je to on," otočila se kadeřnice na Nečesaného juniora a vůbec poprvé natvrdo řekla, že jí podle ní drsně napadl právě tento student.

Vrchol averze pak přišel 
o přestávce: Nejprve slova 
o spolčení ženy s policií, poté vulgarity.