„Tisková konference je nestandardní," přiznal i jeden z advokátů Lukáše Nečesaného, jenž znovu stojí před soudem za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích. „Ale celý proces je nestandardní," dodal právník. V pátek se jeho klient dozví rozsudek, hrozí mu až dvacet let. Jednou už byl poslán do vězení na šestnáct a později na třináct roků.

Včera se mluvilo především o výpovědi vězně, jemuž se měl Nečesaný přiznat, že kadeřnici opravdu napadl.

Luděk Nečesaný, otec obžalovaného, na tiskové konferenci nechal promítnout video s výpovědí babičky vězně Jiřího Fundy. Funda bydlel v plzeňské věznici v jedné cele s Lukášem Nečesaným a loni v červnu řekl policistům, že se mu spoluvězeň k napadení kadeřnice přiznal.

Na tom, že jeho výpověď byla pravdivá, trval i minulý týden u Krajského soudu v Hradci Králové.

Fundova babička Magdalena Miklošová však na videu  řekla, že s vnukem po jeho výpovědi loni v červnu mluvila a prý jí tvrdil, že jeho tvrzení není pravdivé, ale že se bál represí ze strany policie.

„(Funda) má charakterový defekt. Když ho někdo popudí, vylítne a pak si to za několik dnů rozmyslí a změní to. Udělal to i v tomto případě: za deset dnů napsal další dopis, že to odvolává a že k soudu nepůjde," řekla Miklošová.

Babička vězně: Bere antidepresiva

Podle ní vnuk bere antidepresiva, už dva měsíce je z neznámého důvodu na samotce a při její návštěvě věznice měl červené tváře „jako po fackách".

Luděk Nečesaný ve středu označil Magdalenu Miklošovou za jednu „z nejvěrnějších podporovatelek"jeho syna.

Svědectvím přispěla také Fundova bývalá přítelkyně, která nyní žije v Kalifornii.   „Jirka vždycky říkal, že Lukáš je nevinný, že jemu jedinému to ve vězení věří. Svědectví považuji za lživé a nevěrohodné, muselo být něčím vynuceno," prohlásila  v notářsky ověřeném svědectví.

Funda v červnu napsal dopis vyšetřovateli hořického případu, že se mu Nečesaný svěřil, že čin spáchal. Policie ho pak ve věznici vyslechla a Funda svědectví zopakoval. Podle něj se mu Nečesaný přiznal, že osudného dne byl zfetovaný, a když ho kadeřnice odmítla ostříhat, rozzuřilo ho to a ženu napadl.

„Také mi řekl, že má dobré advokáty a že jeho táta zařídí, aby si to za něj odseděl jistý Mádle," řekl Funda. Podle něj ale bylo vidět, že Nečesaný přiznání lituje.

Funda, který si odpykává trest za loupežnou vraždu, si vše nechával pro sebe až do loňského června, kdy zjistil, že Nečesaný je na svobodě. „Přišlo mi to nespravedlivé."

Předseda senátu Jiří Vacek nechal Fundu předvést minulý týden k soudu, kde vězeň výpověď potvrdil. Obžalovaný tvrzení odmítl. „To, že jsem se mu přiznal, je nesmysl."

Jeho obhájce však nejvíc rozčililo, že státní zástupkyně Lenka Faltusová předala soudu Fundovo svědectví teprve před týdnem. Žalobkyně však novinářům řekla, že může důkazy předkládat během celého řízení.