2,27 promile alkoholu v dechu ukázal přístroj Dräger, když do něj v sobotu Herbert Friedrich poprvé dýchl. Jeho společníci, které na skútrech vedl po jizerskohorské magistrále, jen nevěřícně sledovali dění. Z Příchovic se do Bedřichova spolu vypravili v pátek, po „mejdánku“ se chystali ráno zpět.

Naštěstí se ke skupince výtržníků dostal janovský strážník Vratislav Lelek a náčelník Horské služby René Mašín dřív než běžkaři, které nejen riskantní jízdou ohrozili, ale také jim poničili stopy. „I duralová hůlka se dá o cizí hřbet ohnout,“ zlobil se Albert.

Většinou se podle Mašína řidiči na skútrech prohánějí z Příchovic směrem k Rejdicím a Pasekám nad Jizerou. Že dojeli až do Bedřichova přes území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory mnohé překvapilo. „Snažili jsem se jim vysvětlit, že tudy jezdit nesmí, ale marně,“ uvedl náčelník horské služby.

Nechtěli riskovat a nechat je odjet zpátky, protože už na magistrále bylo díky hezkému počasí v tu dobu hodně lidí. Zabavili od strojů klíčky. A navíc to z vůdce skupinky táhlo podle přítomných jako ze sudu. „Dal jsem mu ještě před příjezdem policie dýchnout,“ potvrdil janovský strážník. Že je muž opilý bylo patrné i z dálky na první pohled.

Ani vidina potíží však Herbertu Friedrichovi nevadila. I přes zákaz usedl znovu za řidítka. „A mezitím se statečně přikrmoval u kikosku,“ poznamenal lyžař Albert Hora.

Podle ředitelky Jizerské o. p. s. Jany Lhotové způsobili jízdou po upravených stopách škodu zhruba za sto tisíc korun. Jen v sobotu museli běžeckou magistrálu opravovat tři rolby, ty mají náklady 4000 korun na hodinu. Jak uvedla pro TV Nova, která o incidentu informovala jako první, je kvůli podobným případům nutné přes zimu sehnat čtyři až pět milionů korun.