U objektů navíc zůstává nářadí, které vniknutí do obydlí usnadní.
Velké škody
Jen za loňský rok bylo v Česku zaznamenáno 4634 vykradených chat se škodou ve výši téměř 87,9 milionu korun. V obou východočeských krajích policie evidovala celkem 392 vykradených chat. Škoda činila 5,8 milionu korun, objasněno bylo kolem 130 případů. Většinu odhalených pachatelů tvořili recidivisté.
Ztráta soukromí
Zloději chatařům nezpůsobují jen materiální škody, ale hlavně narušují pocit soukromí. „ S nepříjemným pocitem, že někdo cizí obýval chatu, se lidé vyrovnávají těžko," podotýká odborník na zabezpečení nemovitostí Ivan Pavlíček ze společnosti Next.
Policisté doporučují jako nejbezpečnější instalaci profesionálních bezpečnostních dveří a okenic.
„Pokud nemáte pevné okenice nebo mříže, účinné řešení představují bezpečnostní fólie, které zloději znesnadňují vniknutí do chaty a brání v násilném rozbití skla," uvedl expert Pavlíček. Podle něj jsou účinnou ochranou také kamerové systémy, které zaznamenávají dění v objektu i v okolí. Přispívají nejen ke snadnější identifikaci pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu.
Policisté radí, aby lidé nenechávali v chatě cenné věci, a to, co v objektu zůstane, by zloději neměli vidět při nahlédnutí oknem.
Řádné pojištění
„Objekt mějte řádně pojištěn nejen proti krádeži, ale i proti požáru a vandalismu," nabádá policie. Lidem také doporučuje domluvu s důvěryhodným sousedem, který může chatu průběžně kontrolovat.
Pokud má majitel podezření, že se do chaty někdo vloupal, neměl by do ní vstupovat, protože by mohl znehodnotit stopy ponechané pachatelem, zloděj by navíc mohl být ještě uvnitř. „Věc ihned oznamte Policii ČR a zajistěte okolí objektu, aby například zvědavý soused nepoškodil stopy," upozorňují policisté.