Veletoče skončily. Osmašedesátiletý Petr Novotný se nedopustil zločinu, když v květnu roku 2013 dvakrát vystřelil při roztržce s tehdejším manželem své dcery.

Stalo se v Moravanech 
v Pardubickém kraji, Novotný nikoho netrefil, přesto byl ještě ten rok odsouzen k podmíněnému trestu. Včera skončilo kolečko dalších odvolání: Krajský soud v Hradci Králové prohlásil, že šlo o přestupek a případ dořeší městský úřad.

„Soud vzal v úvahu i věk obžalovaného, situaci, za níž k jednání došlo i to, že byl napaden, takže jeho obrana nebyla neadekvátní. Nicméně soud nevylučuje, že by uvedené jednání mohlo být kvalifikováno jinak, jako přestupek, proto případ předává městskému úřadu v Moravanech k dalšímu posouzení," řekl předseda senátu Luboš Sovák.

Verdikt o přestupku je definitivní, státní zástupce Milan Vacek se po krátkém jednání vzdal práva na odvolání.

Co se vlastně tehdy 
v Moravanech událo?

Novotného dcera měla dlouhé rozepře se svým manželem, které vyústily 
v rozchod. Ten se konal právě v té době. Novotný proto v jeden květnový den vyrazil do domu, kde bydlela jeho dcera se zetěm, měl totiž pocit, že si muž bere věci, které mu nepatří.

Novotný je myslivec, má zálibu ve střelných zbraních. Proto si s sebou vzal dvě pistole, měl tušení, že by mohlo dojít na konflikt. Na místě byl nejen zeť, ale také jeho otec. Muži se nejprve začali hádat, později se dostalo i na fyzický kontakt. Ten skončil dvěma ranami 
z pistole a také zraněním jednoho z mužů na hlavě. Do ní ho Novotný praštil pažbou pistole.

„Nebyl jsem napaden papírovou krabicí, jak tvrdili poškození, ale kovovým trezorem," vysvětloval Novotný u soudu, jak se vše seběhlo. „Kovovou bednou se dá ublížit stejně jako zbraní," upozorňoval. „Ode mě to byla jen nutná obrana. Co jsem měl dělat, když na sedmdesátiletém visí dva chlapi," hájil se.

Přes to všechno byl napoprvé odsouzen. Podal si však odvolání, jenže ani Vrchní soud v Praze ho nevyslyšel. Až po dovolání, které řešil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, 
k Nejvyššímu soudu uspěl, tato instance vrátila kauzu do Hradce.

Nejvyšší soud uznal, že Novotný jednal v sebeobraně a nařídil hradeckému krajskému soudu znovu celý případ prozkoumat. U něj tedy procesní kolečko trvající necelé tři roky skončilo. A to úspěchem pro nyní osmašedesátiletého myslivce z Moravan.

První klasifikace: Pokus o vraždu
Ze dvou výstřelů z pistole a jedné rány pažbou do hlavy je nakonec přestupek. V květnu 2013 však byly vyhlídky Petra Novotného z Moravan mnohem horší. Hrozilo mu až osmnáctileté vězení, navíc jej soud poslal do vazby.
Byl totiž obviněn z pokusu o vraždu a také z pokusu o těžké ublížení na zdraví.