Na začátku stojí prolomení, vyzrazení nebo juiným způsobem odhalení hesla do osobního profilu na sociální síti pachatelem, který se za majitele profilu začne vydávat. Pod různou záminkou požádá jeho tak zvané „přátele" o finanční podporu v řádech několika korun. Legendy mají vždy sociální, nebo charitativní charakter. Někdy se jedná o podporu těžce nemocného dítěte, někdy podporu psího útulku, v některých případech potřebuje žadatel nutně pomoc, protože ztratil peněženku a nemá peníze na vlak, či na autobus.

V případě pozitivní reakce pak pachatel zašle odkaz, jehož prostřednictvím požádá „přítele" o zaslání uživatelského jména, vstupního hesla a názvu banky. Ten v dobré víře a v domnění, že komunikuje s osobou, kterou zná, zašle nejenom údaje k internetovému bankovnictví, ale i autorizační SMS kód, nutný k dokončení bankovního transakce. Místo avizované desetikoruny pak ale zmizí z účtu oběti mnohdy i několik set tisíc korun.

Nesporným faktem je, že bohužel přílišnou důvěřivostí oběti pachatelům nahrávají právě tím, že na žádost sdělí citlivé osobní údaje, aniž by si ověřili, že se skutečně jedná o osobu, za kterou se pachatel vydává.

V současné době vyšetřují kriminalisté pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, případně zločinu podvodu v Hradci Králové 10 takovýchto případů, v Rychnově nad Kněžnou 8, v Jičíně a v Trutnově po 5 případech a v Náchodě šetří 2 oznámení.

Vyšetřování převážné většiny oznámení je na začátku. Již nyní je ale například zřejmé, že v Jičíně se popsaným způsobem podařilo dosud neznámému pachateli podvodně převést z účtu poškozeného muže během dvou bankovních transakcí částku převyšující 600 tisíc korun.

V Hradci Králové pachatel uzavřel v internetovém bankovnictví poškozené ženy na její jméno úvěr ve výši 450 tisíc korun a současně navýšil i denní limit pro výběr finančních prostředků na částku 200 tisíc korun, které stačil převést na jiný účet. V Rychnově nad Kněžnou vyšetřují kriminalisté rozsáhlý případ 630 možných poškozených osob z celé České republiky.

Prolomení hesel

Na skutečnost, že neznámý pachatel po prolomení hesla k uživatelskému účtu na sociální síti rozeslal všem „přátelům" žádost o zaslání příspěvku na postiženého chlapce od 10 do 130 korun, přišel sám majitel profilu. Ten také vše oznámil rychnovským kriminalistům. Jakou výši dosáhne škoda jednotlivých případů, ukáže teprve až probíhající vyšetřování. 

Kriminalisté intenzivně všechny oznámení vyšetřují. Za podvod a za neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli až pětiletý pobyt za mřížemi.

Policie proto opakovaně důrazně varuje všechny uživatele sociálních sítí, aby se v případě sdělování nebo posílání svých citlivých údajů měli na pozoru. Pachatelé v těchto případech totiž komunikují jménem Vašich kamarádů nebo známých, jejichž profil ke komunikaci zneužijí. Buďte tedy velmi obezřetní a mějte na paměti, že i když se zdá, že komunikujete se známou osobou, ve skutečnosti může jít o podvodníka!    mjr. Ivana Ježková