Princip podvodu byl podle všeho celkem jednoduchý. Roman Haman dokázal sehnat dotace, které využila Horská služba na nejrůznější školení.

Ta se však konala jen naoko, peníze byly utraceny jinde. „V některých případech vykazovali záchranářské kurzy, které nikdy neproběhly. A předkládali i fiktivní seznamy účastníků, kteří se těchto kurzů nikdy nezúčastnili," řekla tisková mluvčí policie Ivana Ježková.

Proto je nyní obviněn hlavní organizátor z Hradce Králové a také sedm vysokých členů Horské služby.

„Škoda, kterou vyšetřovatelé vyčíslili, dosáhla částky 13 milionů korun," řekla mluvčí Ježková.

Případ se rozběhl už během podzimu, Haman byl soudem poslán do vazby. Na přelomu roku ji však opustil, přesto se kauza dál rozrůstá. Byly totiž obviněny další osoby.

Obvinění z podvodů si podle televize Nova vyslechli náčelníci z Krkonoš, Jeseníků či Krušných hor. Nikdo z nich však nechtěl současnou  situaci komentovat.

Na podzim byly obviněny osoby kolem hlavního organizátora, lidé z Horské služby přišli na řadu až po Novém roce. Kdy kauza dojde k nějakému definitivnímu řešení, není jasné. Je totiž velmi složitá, 
k soudu by se však mohla dostat v řádu měsíců.

Hlavnímu obviněnému hrozí až desetileté vězení, lidem z Horské služby kratší. Podle všeho totiž peníze nepoužili pro sebe.

Mluvčí Horské služby Radek Zeman pro TV Nova označil případ za nedorozumění: „Jednali jsme na základě doporučení třetí osoby, která požádala o dotační tituly, odevzdala ale doklady, které jsme nepodepisovali."

Před lety byl za podvody odsouzen. Kvůli potížím chtěl spáchat sebevraždu
Na pět let do vězení s dohledem poslal 6. srpna krajský soud  Romana Hamana z Hradce Králové.  Hradec Králové - Roman Haman už moc dobře ví, jaké to je stát před soudem - a dokonce být poslán na dlouhá léta do vězení.
V roce 2009 byl totiž potrestán za podvody, které spáchal jako konkurzní správce, pětiletým pobytem za mřížemi.
Byl to příběh plný bolesti, ale také zpronevěřených peněz. Haman tehdy připravil  firmy, o něž se měl starat, o více než dvanáct a půl milionu korun. „Ano, udělal jsem to, přiznávám se," řekl tehdy při hlavním líčení u Krajského soudu v Hradci Králové.
Proto dostal trest na dolní hranici sazby, jež mu hrozila. K tomu se však přidaly také další důvody. Jeho žena se totiž během procesu pokusila o sebevraždu, skočila v Jaroměři pod projíždějící nákladní auto. Po nehodě zůstala odkázána na cizí pomoc.
Navíc sám Haman zkusil skoncovat se životem – a to dokonce dvakrát. Chtěl se zabít pomocí prášků.
Byl totiž v obřích finančních problémech. Vedle správce konkurzní podstaty totiž chtěl vydělávat také jako majitel nočního podniku a diskotéky.
Většinu odcizených peněz investoval do provozu a oprav diskotékového klubu v Pardubicích a do založení pánského klubu v Petrovicích u Týniště nad Orlicí. „Měl jsem naivní představu, že bohatí manažeři budou víkend a nějaký čas trávit tam a že se mi peníze vrátí," uvedl obžalovaný u soudu.
Tvrdil také, že chtěl vyvedené peníze firmám vrátit. Avšak diskotéka ani pánský klub očekávaný zisk nepřinesly, jen velké investice. Koupil si rovněž automobil Volkswagen, dost peněz ho podle jeho slov stál i zhýralý způsob života.
Haman jako správce konkurzní podstaty fungoval u společnosti W–Betonsystem Hradec Králové a poté i jako vedoucí pracovník obchodních společností pewag Vamberk a Řetězárna Česká Třebová. Právě tyto dvě firmy měl připravit o 12,5 milionu.
Později se do branže vrátil, začal shánět dotace. A znovu mu hrozí vysoký trest.

Spojitost: K soudu míří také Hamanův obhájce

Hradec Králové - Ty kauzy jsou propojené osobou Rostislava Víška, královéhradeckého advokáta, který v roce 2009 zastupoval Romana Hamana při procesu, kdy byl souzen za podvod.

Rovněž Víšek, který je nezvěstný, však čelí velmi zásadní obžalobě. Jeho případ znovu dnes projedná Vrchní  soud v Praze. Bude rozhodovoat o odvolání Víška, jenž podle obžaloby zpronevěřil skoro 12 milionů korun. Půjčit si je měl od 82 lidí, peníze ale nevracel a skončil v konkurzu. Jednání se uskuteční v nepřítomnosti obžalovaného, který je souzen jako uprchlý. Policie po advokátovi i jeho matce pátrá od ledna 2013, Víška hledá i Interpol.

Ústecký krajský soud vloni advokáta odsoudil k šesti letům vězení za podvod a zpronevěru. Dále mu zakázal pět let provozovat právnickou činnost. Přiznal také poškozeným nárok na náhradu škody.

Víšek si začal půjčovat v roce 2009. Výše půjčky sahala od desítek tisíc až po dva miliony korun. Na co peníze použil, není zřejmé. Někteří svědci vypověděli, že sázel.

Případem se původně měl zabývat hradecký krajský soud, někteří z tamních soudců ale patří mezi Víškovy věřitele. Proto ho řešil soud v Ústí nad Labem.