Původně se mělo o jeho požadavku jednat dva dny. Nakonec bude rozhodnuto během pátku. Krajský soud v Hradci Králové usoudí, zda je potřeba znovu otevřít případ Vlastimila Pechance.

Skinhead a podle všeho neonacista ze Svitav byl v roce 2003 odsouzen k sedmnáctiletému vězení za vraždu Roma Otty Absolona. Z vězení byl podmínečně propuštěn 
v červnu minulého roku, a od té doby se snaží o obnovu procesu. „Jsem nevinný," říká.

Soud se jeho návrhem začal zabývat letos 22. dubna, kdy jednání odročil na neurčito a rozhodl o vypracování znaleckého posudku stop na vražedném noži. Obhájce Robert Cholenský tvrdí, že díky novému posudku Kriminalistického ústavu Praha má v rukou nové důkazy o nevině svého klienta. Například upozorňuje, že ústav na noži nenašel Pechancovu DNA.

„Když experti nůž rozšroubovali a provedli stěr z jedné 
z vnitřních ploch, dostali se ke stopě obsahující DNA jiné osoby. Její identita v tuto chvíli není známa, bezpečně se však ví, že nejde o DNA Vlastimila Pechance," uvedl.

Pechancův případ není třaskavý pouze jeho tvrzením, že je nevinný. Už sama jeho osoba je kontroverzní. Vždyť se kvůli němu ve Svitavách léta scházeli neonacisté při protestních pochodech. Pechanec se stal modlou skinheadů sdružených například v Dělnické straně.

Své příznivce lákal na pochod městem sám odsouzený. „Zveme spoluobčany se smyslem pro spravedlnost, pravdu a svobodu na osmý ročník veřejného protestu s pochodem proti bezpráví, politickým procesům současnosti, pozitivní diskriminaci, korupci, nespravedlivému odsouzení svitavského patriota a nacionalisty Vlastimila Pechance ke dvanáctému výročí od jeho uvěznění a za obnovu jeho procesu," napsal například 
v roce 2013, kdy se demonstrace konala už poosmé.

V prvních letech se akce účastnily stovky Pechancových obdivovatelů. Naposledy, v roce 2013, kdy se jako tradičně konalo setkání v červenci, jich přijelo jen pár desítek. O rok později už byl muž odsouzený za vraždu na svobodě.

Sám Pechanec se přitom 
u soudu příliš neprojevuje, vše nechává na svém obhájci, energickém Cholenském. 
V civilu však pořád dokazuje, že nic nezměnil na své víře 
v neonacistickou myšlenku.

V červnu tohoto roku se například v Brně zúčastnil akce, již uspořádala místní Dělnická mládež, což je organizace, která se nepokrytě hlásí k fašistickým idejím.

Pechanec byl - samozřejmě - jednou z nejsledovanějších osob demonstrace.

Pechance podpořil i Okamura. Je to primitiv, reagoval politický soupeř
Tehdy byl ještě šéfem Úsvitu, pidistrany, kterou založil. Tomio Okamura 
v lednu 2014 přijel do pardubické věznice, aby navštívil Vlastimila Pechance, který byl v té době ještě za mřížemi. Propuštěn byl totiž až za nějakých pět měsíců. Nebylo divu, poslanec nikdy netajil své názory na menšiny, především tu romskou. Jeho návštěva vyvolala ostrou reakci.
Tu nejtvrdší asi z pera chrudimského poslance za ČSSD Jana Chvojky: „Pan poloviční Japonec Okamura je naprostý primitiv, když jako poslanec navštíví ve vězení člověka odsouzeného za vraždu Roma. Co kdyby Pechanec zabil Japonce? Nebo třeba polovičního? Šel by tam?"