Obžalovaný: Nic jsem neorganizoval

V případu byli už loni odsouzeni dva muži. Rakouský občan Karel Taube – Strümpf, kterému senát za organizátorství zločinu zbavení osobní svobody  udělil pět a půl roku vězení, se proti rozsudku odvolal a Vrchní soud v Praze rozhodl, že se případ vrátí do Hradce Králové.

Podle obžaloby se Karel Taube a Martin Bohuněk dohodli, že Bohuněk za 1,5 milionu korun unese Taubeho a dalšího muže. Chtěli, aby z únosu byla obviněna podnikatelka, s níž měl Taube  obchodní spory.

V lednu 2012 únosci naložili oba muže v Litomyšli do aut a odvezli je do Prahy, kde je několik dní drželi. Po propuštění jim prý Taube předal jako zálohu z odměny sto tisíc korun a událost ohlásil policii. Bohuněk byl odsouzen k tříletému vězení, Taube dostal trest o dva a půl roku vyšší.

Bývalý český občan Holub, který  v Rakousku přijal jméno Taube a nyní používá příjmení Strümpf, vinu odmítl a tvrdil, že Bohuňka nikdy předtím neviděl. „Nic jsem nevymyslel, nekonspiroval a neorganizoval," prohlásil   u soudu.

Už dříve vypověděl, že když přijel do Česka za dcerou, požádal ho  známý o půjčku a jako zástavu mu nabídl  dům v Litomyšli. Když ho však do domu přivedl, napadli je muži v kuklách a v kufru auta je odvezli do Prahy, kde je uvěznili. Taube tvrdil, že v domě, kde ho násilím drželi, se poprvé setkal s Bohuňkem, a ten mu oznámil, že za jeho únos dostane deset milionů korun. Obžalovaný  také vypověděl, že ho únosci bili a hrozili mu, že ho rozřežou.

Druhého muže prý po dvou dnech propustili, policii však nic neohlásil. Taubemu se prý podařilo uprchnout sedmého dne. Po útěku se obrátil na policisty. Bohuněk byl dopaden, ale při vyšetřování vypověděl, že únos s Taubem fingovali, a   Taube tak skončil ve vazbě.

Svědek odmítl vypovídat

Nové hlavní líčení začalo v lednu a už první den měl u soudu vystoupit muž, jehož svědectví by údajně  dokázalo Taubeho nevinu. Taube soudu oznámil, že mu napsal muž, který tvrdil, že byl v cele s Bohuňkem, a ten mu přiznal, jak to ve skutečnosti bylo. Svědek k soudu sice přišel, ale řekl, že nebude vypovídat, aby si nezpůsobil trestní stíhání.

Taube také uvedl, že v době, kdy byl ve vazbě, skupina lidí zastrašovala jeho dceru a převedla na sebe jeho společnost, stejní lidé si prý na sebe začali převádět jeho nemovitosti.