Devatenáctiletý Litevec Vitalijus Červonikovas se u soudu zodpovídá z pokusu o vraždu policisty. Loni na konci listopadu v Pasekách nad Jizerou chtěl najet autem ve vysoké rychlosti na policistu, který se ho pokoušel zastavit. Muži se v poslední chvíli podařilo uskočit. Když jeho kolegové Červonikovase dopadli, zjistili, že auto, v němž čin spáchal, je kradené, stejně jako jeho poznávací značka.

Mladý cizinec nezapíral. „Když jsem uviděl, že přede mnou stojí policista se zbraní namířenou na mě, lekl jsem se. Chtěl jsem brzdit, ale spletl jsem si pedály,“ řekl v pondělí u Krajského soudu v Hradci Králové.

Obžalovaný dodal, že nemohl zastavit, protože vozovka byla toho dne mokrá a auto mělo letní pneumatiky.

Pak ale připustil, že jel více než stokilometrovou rychlostí a nezastavil, protože věděl, že auto, v němž jede, je kradené.

Červonikovas vypověděl, že v Litvě studoval obor autoelektrikář a jednou ho v baru oslovil muž, který nabídl jemu i jeho kamarádovi práci v rakouské továrně na nábytek.

Do Rakouska je prý dva muži odvezli tak narychlo, že si oba mladíci nestačili vzít kromě dokladů vůbec nic s sebou.

Když však dorazili do země, muži je přinutili, aby sedli do aut značky BMW, a chtěli po nich, aby vozy převezli do Litvy. Víc obžalovaný o mužích neprozradil. Jeden z nich se prý jmenoval Ruslanas, druhý mu jméno neřekl a navíc s ním jednal s kapucí na hlavě a s kuklou na obličeji.

Za pokus o vraždu policisty může mladík dostat patnáct až dvacet let vězení, nebo i výjimečný trest. Hlavní líčení bude pokračovat.