Ze zpronevěry dvanácti milionů korun se v těchto dnech u krajského soudu zodpovídá David Polášek. Podle obžaloby odčerpal tyto peníze z bankovních účtů firmy Treboplast z Moravské Třebové. Pokud soud jeho vinu prokáže, hrozí mu pět až deset let odnětí svobody.

Firmě účtoval neposkytnuté služby

Polášek ve společnosti působil jako ekonom a finanční ředitel, takže měl právo provádět firemní platby prostřednictvím internetového bankovnictví. Ze tří účtů Treboplastu u různých bank převedl od srpna 2008 do června 2012 celkem ve 141 případech peníze.

Aby svou činnost zamaskoval, zanesl do účetnictví společnosti 24 fiktivních faktur za služby, které jí měla poskytnout jeho firma DKL. „Zde uvedené služby nikdy nebyly poskytnuty, a tedy ani provedeny," píše se v obžalobě.

Státní zástupce také upozornil, že obžalovaný muž peníze použil výlučně pro svou osobní potřebu a své soukromé aktivity. „V uvedeném období pravidelné měsíční výdaje – náklady jeho rodiny několikanásobně převyšovaly jeho faktické měsíční příjmy," uvedl žalobce.

Za peníze si muž postavil a vybavil rodinný dům, koupil byt, auta Ford Kuga Titanium a Volvo XC60 a pustil se do obchodování s cennými papíry. Podle obžaloby si také zaplatil výuku lyžování a pobyt v Itálii i dovolené na Slovensku a v Rakousku.

Vedle toho z firemních peněz neoprávněně uhradil  pohledávku jiné společnosti ve výši několika set tisíc korun či 60 tisíc za neoprávněnou reklamu při závodu Moravskotřebovský cyklomaraton. Dával peníze na úhradu sponzorských příspěvků či darů pro Svaz neslyšících a nedoslýchavých i pro dobrovolné hasiče.

Svědkyně: Byla jsem mu zavázána

Jedna ze svědkyň včera vypověděla, že ji Polášek požádal, aby pro něj vybírala menší částky, protože potřebuje peníze v hotovosti.

Na účet její a jejího manžela pak začaly z účtu Treboplastu přicházet peníze. „Mně přišlo 200 tisíc korun a na účet manžela také 200 tisíc," řekla žena.

Na její účet pak ještě asi v deseti případech dorazily částky kolem deseti tisíc korun, manželovi přišlo 681 tisíc korun. Svědkyně všechno vybrala a předala Poláškovi.

„Byla jsem mu zavázána, protože nám předtím půjčil peníze na stavbu domu," vysvětlila  u soudu.

Ve čtvrtek hlavní líčení pokračuje. Se svědeckými výpověďmi vystoupí mimo jiné představitelé firmy Treboplast.