Bydleli spolu v jednom bytě. Pár a jejich kamarád. Tedy kamarád té ženy, Martiny Hyšplerové. Jejich soužití v Pardubicích skončilo na konci dubna pokusem o vraždu. Tomáš Pátek pobodal Martina Boara a nyní je obžalován z pokusu
o vraždu.

Proces začal ve čtvrtek u královéhradeckého krajského soudu. Dvaatřicetiletému muži hrozí vysoký trest. „Sazba je deset až osmnáct let," objasnila státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Pátek však nemusí odejít 
s tak drsným postihem. Polehčující okolnosti tady jsou: jeho bezúhonnost a také fakt, že se přiznal.

To, že pobodal přítele své kamarádky, s níž měl dříve intimní styky a poté jí (podle ní) vyznal lásku, nezapírá.

„Ve vazbě jsem navštívil psycholožku. Jsem znechucený sám sebou. On má malýho syna, mohl jsem vzít tátu od rodiny," vypovídal Pátek. 
„K Martině jsem necítil lásku," tvrdil. Později, po její výpovědi, ji označil za „strašnou lhářku".

Obžaloba však tvrdí, že Boara bodl kvůli tomu, že byl do jeho přítelkyně zamilovaný. „V úmyslu usmrtit se slovy: Ty ji mít nebudeš, chcípneš, bodl nožem do oblasti břicha poškozeného, který zde přebýval u své přítelkyně, do které byl zamilovaný i obžalovaný," píše se v dokumentu.

„Já chápu celý proces tak, že hledáme důvody, proč se to stalo," pronesl Pátkův obhájce Petr Pytlík.

Podle toho jeho otázky vypadaly. Zabýval se alkoholem, který měl na incident – a vlastně i život – celé trojice vliv. Řešil také fakt, zda bylo 
v bytě ve chvíli, kdy Pátek napadl Boara, zhasnuto. Pobodaný muž je přesvědčen, že ano, pachatel říká opak.

Boar šel v noci na záchod a tvrdí, že si rozsvítil. Když vylezl, byla tma a Pátek ho napadl. Pokud je to pravda, znamenalo by to, že obžalovaný zhasl a nachystal si atak.

„Já si to nepamatuju. Hledal jsem důvod, proč jsem to udělal, ale nenašel jsem ho," opakoval Pátek.

Nenávidím ho, řekla žena, jež stála mezi soky
Vystoupila v první den procesu jako zásadní svědkyně. Žena, kvůli které na konci dubna pobodal Tomáš Pátek (možná domnělého) soka Martina Boara.
Elegantní Martina Hyšplerová neprožila u soudu úplně nejlehčí chvíle. Ve chvíli, kdy vykládala, jak volala sanitku a z jejího přítele „tekla krev", se dokonce rozplakala.
O to bylo nečekanější, jak bez emocí zareagovala na konci výpovědi. Advokát Petr Pytlík, obhájce obžalovaného, se jí zeptal, jaký vztah má k jeho klientovi.
„Nebýt procesu, už bych ho nikdy nechtěla vidět," pronesla o mladém muži, jenž byl před dubnovým průšvihem její kamarád. 
A dokonce s ním měla před časem intimní styky. „Odsuzuji ho 
a nenávidím. Zničil život Martinovi a v podstatě i mně. Kvůli němu máme problémy," dodala.
Ona sama nyní s přítelem nežije , přebývá v Nymburce, on bydlí 
u rodičů. „Oficiálně spolu chodíme. Ale vlastně nevím…" hlesla.
Kam obhájce otázkou mířil? „Neovlivňuje váš vztah k obžalovanému vaši výpověď?" ptal se. „Ne, nemá vliv. Řekla jsem to, co vím," odvětila Hyšplerová.
Mluvila klidně, dívala se na obhájce. Přitom chvíli předtím brečela.