Páteční rozsudek krajského soudu zatím není pravomocný, obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu  k podání odvolání.

Mladíci oběti
hrozili násilím

Mladíci, kteří jsou prý příbuzní. se trestné činnosti dopouštěli ve výchovném ústavu v Králíkách.  „Stalo se to v loňském roce. Oba obžalovaní už měli více než 15 let, takže byli trestně odpovědní," řekl státní zástupce Milan Šimek. Chlapci jiného mladistvého chovance prý pod pohrůžkou bití nutili k orálnímu sexu či k tomu, aby je ohmatával. Když vše vyšlo najevo,  hrozili mu násilím a chtěli, aby  svou výpověď změnil.

U soudu všechno popřeli. Podle předsedy senátu Zdeňka Šulce situaci komplikovaly i výpovědi většiny svědků. Řada z nich totiž události zkreslovala, často z obavy z obžalovaných. „Jejich vliv na chovance musel být zdrcující," podotkl předseda senátu. Jeden ze svědků však už pobývá v jiném ústavu a bylo prý zřejmé, že se z vlivu obžalovaných už vymanil. Jeho svědectví soud uvěřil.

Dokazování ovšem neulehčil ani poškozený, který si ve výpovědi „tu něco ubral, tu něco přidal". Podle znalce však mladík není schopen vymyslet si při výpovědi tak složitou situaci.  Soud proto považoval chlapcovu výpověď  za věrohodnou.

Veřejnost na jednání nesměla

U soudu vyšlo najevo, že poškozený svým způsobem trestnou činnost velmi nešťastně podnítil.  Obžalované prý provokoval, hovořil o svém údajném   homosexuálním zaměření a tvrdil, že se v Praze „prodával". Podle znalce se tak chtěl zviditelnit, vše se však začalo vyvíjet jinak.

„Myslel si, že když obžalovaným vyhoví, dostane se tím na jejich úroveň. Namísto toho však poškozeného začali šikanovat i ostatní chovanci," řekl předseda senátu.

U jednoho z obžalovaných byl podíl na trestné činnosti výraznější než u druhého, toho však už předtím opavský soud uznal vinným z ublížení na zdraví a z výtržnictví. Proto oba mladíci dostali trest ve stejné výši. Soud rozhodl, že pak musí ještě projít ochrannou výchovou.

Protože hlavní aktéři případu ještě nejsou plnoletí, bylo jednání soudu pro veřejnost uzavřeno.