O tom, že problematika je živá i v Podkrkonoší svědčí práce detektivů trutnovského Toxi týmu, kteří se opravdu nenudí. Stačí se podívat na několik případů z uplynulých měsíců.

„Zadržen byl například osmatřicetiletý Polák, který na naše území přivezl větší množství medikamentů k výrobě pervitinu. Stíhaná je i žena, která umožnila v posledních měsících v místě svého pobytu několika osobám požití pervitinu. A zajistit se podařilo i několik rostlin marihuany, kterou si na jedné ze zahrad v Dolní Kalné pěstoval šestadvacetiletý muž z Hostinného," uvedl tiskový mluvčí policie Udo Etner.

Při dokumentaci tohoto případu policisté zjistili, že si mladý muž nebyl žádného protiprávního jednání vědom. Do protokolu přímo uvedl: „O tom, že se marihuana nesmí pěstovat, jsem nevěděl. Myslel jsem, že 5 rostlin na osobu se pěstovat může."

„Chceme proto upozornit, že držení či nakládání s jakýmkoli množstvím omamných a psychotropních látek je vždy protiprávním jednáním. Každý by si měl uvědomit, že i to nejmenší množství jakékoli drogy, kterou má člověk u sebe pro vlastní potřebu, bude v případě zjištění ze strany policie zadokumentováno jako protiprávní stav. Navíc držení omamných a psychotropních látek pro jinou osobu je vždy trestným činem," vysvětluje Ertner.

V jednotlivých případech pak záleží na množství drogy. V malém se postupuje podle zákona o přestupcích, ve větším se již rozhoduje dle trestního zákoníku.