Viděli ho přitom náhodní svědci a ti ihned kontaktovali tísňovou linku 158. Díky jejich pozornosti se tak policistům podařilo pachatele dopadnout nedaleko místa činu. Snažil se jim sice utéct, ovšem zradila ho špatná fyzická kondice. „Důvod, proč zaútočil na vozidlo, policisty překvapil.

Do policejního protokolu totiž vypověděl, že chtěl pomoci kamarádovi, který byl v autě uvězněn," popsala policejní mluvčí Ivana Baláková. Nic takového se podle ní však neprokázalo, nicméně najevo vyšly jiné skutečnosti. Zadržený muž je totiž dlouhodobým uživatelem drog a trpí bludy. Naposledy hledal po Jilemnici údajnou přítelkyni, která existovala jen v jeho fantazii.

„Před činem mladík dokonce nejprve oslovil na ulici majitele fabie a poprosil ho, aby mu otevřel kufr auta, protože je v něm uvězněný jeho kamarád. Oznamovatel to vzal jako nepovedený vtip a odešel na nákup. Za 15 minut mu pak volala manželka, že jim někdo poškodil auto. Když se k fabii vrátil, stál u ní stejný mladík, se kterým se ráno potkal. Ačkoliv měl zakrvácené ruce od toho, jak úderem pěstí rozbil sklo dveří auta, byl klidný a řekl mu, že už kamaráda našel. Na otázku, kde ho má, odpověděl, že zase odešel," přiblížila situaci mluvčí. Mladík začal utíkat až potom, co zaregistroval přijíždějící policisty.

Z chování podezřelého bylo patrné, že je ovlivněný pod vlivem návykové látky. Orientační test, kterému ho podrobili přivolaní policisté, potvrdil, že požil drogy. „Vzhledem k dalším souvislostem případu policisté případ nekvalifikovali jako krádež, ale jako přečin poškození cizí věci. Jeho chování bude pro potřeby tohoto trestního řízení zkoumat soudní znalec," dodala Baláková.