Útok v kadeřnictví v Hořicích na Jičínsku se stal v únoru 2013. Pachatel udeřil ženu do hlavy polenem a vzal jí přes 10 000 korun. Obžaloba z činu vinila tehdejšího středoškolského studenta Nečesaného, který pak za pokus o vraždu strávil celkem dva roky ve vězení. Justice ho ale nakonec loni definitivně zprostila viny a případ zůstal neobjasněný.

Nečesaný žádal po ministerstvu za nezákonné trestní stíhání odškodnění ve výši 20 milionů korun, jeho příbuzní vznesli další nároky v celkové výši zhruba 25 milionů.

"Věc odškodnění Lukáše Nečesaného jsme již rozhodli, a to počátkem minulého týdne. Žadateli jsme přiznali částečnou satisfakci za utrpěnou nemajetkovou újmu," napsala ČTK Lucie Machálková z tiskového oddělení úřadu. S dalšími dotazy odkázala na žadatele, což je postup, který ministerstvo u odškodňovací agendy volí vždy.

Advokát Pokorný sdělil, že přiznaná částka činí 1 217 500 korun. Převážně jde o náhradu za pobyt ve vazbě a ve výkonu trestu. Za každý den ve vazbě dostal Nečesaný 1000 Kč, za den ve vězení pak 1500 Kč, respektive 2000 Kč za období, kdy už byl ženatý. Za samotné nezákonné stíhání přiznal úřad 1500 Kč měsíčně, tedy celkem 108 000 korun.

Ilustrační foto.
Policie na Jičínsku zadržela muže podezřelého z vraždy na Jindřichohradecku

Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová ČTK potvrdila, že žaloba Nečesaného už k soudu dorazila, a to 17. března. Muž se v ní domáhá zaplacení celkem 18 782 500 korun s úroky na základě zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.

Napadená kadeřnice Nečesaného nejprve jako agresora nepoznala, později jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po napadení výpadky paměti. Královéhradecký krajský soud mladíka nejprve opakovaně poslal za mříže, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu jej dvakrát zprostil viny. Pražský vrchní soud osvobozující rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání a loni i druhou změnu soudního senátu, což po Nečesaného stížnosti odmítl Ústavní soud.

Poté už vrchní soud loni v březnu zprošťující rozsudek potvrdil. Předseda odvolacího senátu nicméně v odůvodnění uvedl, že rozhodnutí je z jeho pohledu špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl jinou možnost. Za tento výrok pak dostal výtku od předsedy Nejvyššího soudu.

Za vážné prohřešky proti přírodě a životnímu prostředí musí letos v kraji zaplatit pokutu už tři firmy. Jedna kvůli zasněžování neoprávněně odebírala vodu, další ukládala odpad, kam neměla, a třetí dovážela z Ruska nebezpečné chemikálie.
FOTO: Pokuty padly kvůli odpadu, zasněžování a chemikáliím