Obchodní domy jsou z hlediska drobných krádeží opravdu kritickým místem. Nebezpečným okamžikem je i vykládání zboží z košíku na parkovišti. Občané by měli být při nákupu obezřetní. Počet nahlášených krádeží byl však loni v Jičíně nižší než v roce 2011. Bylo zaznamenáno 773 případů krádeží prostých či vloupáním, z toho 206 jich bylo objasněno.

V předloňském roce bylo těchto trestných činů policii nahlášeno 853. Lapkové se loni více zaměřovali na vozidla, především značky Škoda, a na jízdní kola, v jejichž případě byla objasněnost činů velmi nízká. Jedná se o dlouhodobý problém.

Bylo odcizeno 65 motorových vozidel, zaznamenáno 74 vloupání do aut a ukradeno 45 bicyklů. Ve všech těchto oblastech došlo k nárůstu. „Důležitým viníkem je ekonomická krize. Lidem zkrátka dochází peníze a ti chudší se uchylují ke zločinu," uvedl za jičínskou policii kapitán Zdeněk Šolc.

Tíživá ekonomická situace je ostatně i důvodem vzrůstu počtu přečinů vůči občanskému soužití. Přibylo množství partnerských neshod. „Máme případy, kdy manžel v rodině ztratil práci a uchýlil se k alkoholu. Také se stává, že policie dostane hlášku o domácím násilí, ale když se hlídka dostane na místo, najednou nikdo žádný zločin oznamovat nechce. Někdy si i údajně rozhádaní manželé padnou kolem krku," řekla tisková mluvčí jičínských strážců zákona Hana Klečalová.