Zboží za bezmála 70 korun si schoval do kapsy bundy a poté se vydal k pokladně, kterou prošel bez zaplacení. Daleko se ale nedostal. Za pokladní zónou ho zadrželi pracovníci bezpečnostní služby, kteří vše oznámili na policii. Hlídka na místě zjistila, že to nebyla jeho první krádež, ale že již byl v posledních třech letech za obdobnou trestnou činnost pravomocně odsouzen. Z tohoto důvodu si vyslechl ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu krádeže, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Krádež peněz
Novopačtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v přesně nezjištěné době od úterý 23. prosince do pondělí 5. ledna odcizil v jedné z prodejen v obci Vrchovina z volně přístupné přihrádky 16 tisíc korun. Pachateli za přečin krádeže hrozí až dva roky vězení.

Zfetovaný řidič nocoval v policejní cele
V pondělí 5. ledna dopoledne kontrolovala policejní hlídka v Jičíně na nábřeží Irmy Geisslové osobní vozidlo Hyundai Lantra, které řídil pětatřicetiletý muž. Řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce na alkohol, která byla negativní. To se ovšem nedá říci o testu na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na amphetamin. Navíc muži zákona zjistili, že má rozhodnutím Magistrátu města Mladá Boleslav vysloven do srpna letošního roku zákaz řízení všech motorových vozidel. Z tohoto důvodu si vyslechl ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu hrozí až dva roky vězení. A aby toho nebylo málo, tak na něj Okresní soud v Mladé Boleslavi vydal příkaz k zatčení. Řidič strávil noc v policejní cele odkud byl následující den převezen k mladoboleslavskému soudu. Zde si převzal obsílku a byl zase „volný". Do Jičína už ho ale policisté nevezli.

Zpravodajství z Jičínska

Konec roku patřil na Jičínsku z pohledu policistů k těm klidnějším.

Ve středu 31. prosince krátce po druhé hodině ranní kontrolovala policejní hlídka v Nové Pace v Kotíkově ulici osobní vozidlo Kia Picanto, které řídil opilý pětadvacetiletý muž. Provedená dechová zkouška u něj prokázala přes 2 promile alkoholu. Z tohoto důvodu si vyslechl ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí až roční vězení.

V dopoledních hodinách vyjeli jičínští policisté do ulice Sv .Čecha, kde se neznámý pachatel v jednom z domů vloupal do sklepní kóje. Uvnitř nejdříve odcizil sadu montážních klíčů a poté zde zapálil odložený deštník. Požár se naštěstí nerozšířil do dalších prostor. Celková škoda byla vyčíslena na 200 korun. Pachateli za přečin krádeže hrozí až dva roky vězení.

V odpoledních hodinách utekli na Kopidlensku z „domova" tři vlčáci. Na psy upozornil jeden z řidičů, který je zahlédl mezi Dětenicemi a Libání. Policisté oznámení prověřili a přitom kontaktovali jejich majitele, kteří je již hledali.

Po šestnácté hodině došlo na Zebíně k požáru suchého stromu, který se podařilo okamžitě uhasit. Na místo vyjeli i městští strážníci, kteří si věc převzali, neboť se strom nacházel na pozemku města. Ke škodě na majetku nedošlo.

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Doufejme, že toto přísloví nebude platit pro dvě ženy z Novopacka, které se „do sebe pustily", sotva se rozloučily se starým rokem. Starší z žen kouřila na společné chodbě domu, co se nelíbilo její mladší sousedce, která otevřela okno, aby kouř vyvětrala. „Kuřačce" ale byla zima a okno zavřela. Poté následovalo přetahování o okno, které chtěla mít jedna zavřené a druhá zase otevřené. Případ šetří novopačtí policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Před jednou hodinou ranní si stěžoval muž z Kopidlenska na omladinu, která měla házet petardy a tím mu měla plašit dobytek. Policisté, kteří vyjeli na místo, již žádné rušení nočního klidu nejistili. O tři hodiny později se oznamovatel opět obrátil na linku 158 s tím, že nadále dochází k házení pyrotechniky. Dále uvedl, že vezme zákon do svých rukou a zavěsil. Naštěstí se tak nestalo. Po příjezdu policistů byl v obci naprostý klid.

Krátce po třetí hodině ranní došlo v Jičíně v jednom z panelových domů na nám. Václava Čtvrtka k nešťastné události, při které zemřel čtyřiašedesátiletýí muž. Pádem do schodišťové šachty utrpěl zranění, kterým na místě podlehl. Policie stále čeká na výsledky soudní pitvy. Tragédie se stala v jednom z nižších paneláků, kde nebyly zřízeny výtahy, ale schodišťová šachta je tu velmi prostorná. Neštěstí si nedokážou vysvětlit ani jeho sousedé, podle nich byl totiž muž abstinent a i bujarou silvestrovskou noc alkohol podle všeho nepil. Proč k pádu došlo a co bylo jeho příčinou, jičínští kriminalisté nadále zjišťují.

V časných ranních hodinách převezla rychlá záchranná služba do nemocnice v Jičíně zraněného čtyřiatřicetiletého muže, který měl být fyzicky napaden a okraden v restauraci v Rohoznici. Nakonec se ukázalo, že si zranění způsobil sám při pádu na zem a okraden také nebyl.

Hádka o „titul" vyvrcholila nad ránem v jedné z hořických restaurací fyzickým napadením, při kterém měl starší muž několikrát udeřit mladou ženu do hlavy. Případ šetří policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Před pátou hodinou ranní oznámila na lince 158 žena z Jičína, že ji v bytě fyzicky napadl přítel, který ji udeřil do obličeje. Na místo vyjela policejní hlídka, na kterou již před domem čekal přítel ženy s tím, že ona fyzicky napadla jeho. Nutno zdůraznit, že oba byli opilí a jejich tváře nesly stopy násilí. Žena měla oteklý ret a muž poškrábané ucho. Případ šetří jičínští policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Ráno zasahovali novopačtí hasiči v ulici Karolíny Světlé, kde došlo k požáru plastového kontejneru. Případ šetří policisté jako přestupek proti majetku a zjišťují, co bylo jeho příčinou. Není vyloučeno, že ho má na svědomí zbloudilá pyrotechnika.

Své tři psy evidentně nezvládá muž ze Sylvárova Újezdu, kterému v dopoledních hodinách utekli ze dvora domu. Dostali se až na soukromý pozemek u jedné z rekreačních chalup, kde napadli německého ovčáka a přitom mu způsobili zranění, se kterým byl ošetřen u veterináře. Majitel psů přiznal, že jsou nad jeho síly a požádal, aby dva z nich byli umístěni do útulku, kam byli následně převezeni. Případ šetří hořičtí policisté jako přestupek na úseku ochrany zvířat proti týrání.

V dopoledních hodinách se obrátil na policii řidič s tím, že u Ohavče „lítá" po silnici zmatený vlčák. Pes zřejmě hledal svého pána a běhal za každým autem. Na místo okamžitě vyjeli policisté, kteří již nikde psa nenašli.

Do velmi nepříjemné situace se dostal v odpoledních hodinách muž, který cestoval spolu s dvěma nezletilými dětmi vlakem z Nového Bydžova. I když měl platnou jízdenku, přesto ho nechala průvodčí v Ostroměři vystoupit a muž, který již neměl žádné peníze, se najednou dostal do pro něho neřešitelné situace. Nakonec se obrátil na policii. Hlídka na místě zjistila, že došlo k nedorozumění, kdy muž sice měl platnou jízdenku, ale špatně přestoupil. Nakonec se vše k jeho spokojenosti vyřešilo.

Policisty v poslední době velmi často zaměstnávají partnerské neshody. Například v pátek 2. ledna v noci vyjeli jičínští policisté do Železnice, kde se nepohodla dvacetiletá žena se svým o dvanáct let starším partnerem. Oba zde v jednom z penzionů oslavovali konec starého roku a místo, aby si užívali společných chvil, se neustále hádali a průběžně se rozcházeli. Nakonec muž v odpoledních hodinách odjel domů bez partnerky. Večer se však pro ni vrátil, což jak později pochopil, asi neměl dělat. Ženu i s jejím psem potkal nedaleko jejich penzionu na železničním přejezdu. Zastavil a vystoupil. Mezitím, co se snažil dát psa do kufru, žena usedla za volant a chtěla odjet. S tím muž nesouhlasil a začal se s ní přetahovat o klíčky, až mu v ruce zůstal pouze klíč od vozidla a jí od řadicí páky, kterou ještě stačil uzamknout, aby nemohla odjet. Žena, která mu navíc měla při incidentu rozbít mobilní telefon, kopat ho a dokonce i kousnout, s klíčkem odešla a muže nechala stát i s autem na železničním přejezdu. I když první vlak tudy projížděl až v ranních hodinách, přesto muž raději nechal vozidlo odtáhnout do Jičína. Případ šetří jičínští policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

V sobotu 3. ledna odpoledne se obrátila na policii žena z Jičína s tím, že si v ulici Kosmonautů všimla ženy volající o pomoc, kterou doprovázel nějaký muž. Hlídka na místě zjistila, že se jedná o třiačtyřicetiletého muže, který uvedl, že doprovázel svoji přítelkyni, a protože byla silně opilá, tak ji podpíral a připustil, že ji přitom mohl říct něco „ostřejšího". V žádném případě ji ale fyzicky nenapadl. Muži zákona následně vyslechli i jeho přítelkyni, která byla tak opilá, že ani nemohla mluvit. Jen nesrozumitelně opakovala něco v tom smyslu, že k ničemu nedošlo a od policie nic nežádá.

V odpoledních hodinách pobíhal v Roškopově po silnici zmatený dobrman, který ohrožoval řidiče. Policisté následně kontaktovali starostu obce, který zajistil jeho odchyt.

Občané se na policisty obracejí s různými, mnohdy až úsměvnými žádostmi. Jako například muž z Miletína. Ten se údajně rozešel se svojí přítelkyní, od které si chtěl odstěhovat své osobní věci, ale protože se bál její rozvětvené rodiny, aby ho nenapadla, obrátil se o pomoc na policii. Nakonec žádnou ochranu nepotřeboval a vše vyřešil bez přítomnosti policistů.

nprap. Hana Klečalová