Zvýšený počet požárů evidují i hasiči na východě Čech. Třeba v Pardubickém kraji za prvních 10 dnů měsíce dubna vzniklo 39 požárů, z toho 17 v přírodním prostředí, jako jsou lesy a louky. Nepřehlédnutelné jsou i požáry kontejnerů a odpadkových košů, kterých bylo sedm.
Podle mluvčí HZS Pardubického kraje Venduly Horákové ve většině případů byla na vině nedbalost občanů nebo nesprávně stanovené podmínky požární bezpečnosti činností u právnických a podnikajících fyzických osob.
Důležitá je prevence
„Každý občan má povinnost počínat si tak, aby nedocházelo ke vzniku požárů při manipulaci s otevřeným ohněm či jiným zdrojem zapálení. I odhozená zápalka nebo nedopalek cigarety je dostatečným zdrojem pro zapálení suché trávy nebo hrabanky v lese,“ řekl plk. Pavel Nejtek, ředitel odboru prevence HZS Pardubického kraje. „Požáry napáchaly již statisícové škody. Pokud si někdo myslí, že nejsou pro člověka nebezpečné, pak se velice plete. Při jarním pálení odpadu nebo vypalování porostů, které je ze zákona o požární ochraně zakázáno, byla již řada lidí poraněna a ani úmrtí není výjimkou,“ dodal Nejtek.
Zvýšený počet požárů evidují i hasiči Královéhradeckého kraje. „Na základě zákona může hasičský záchranný sbor uložit za přestupek tomu, kdo vypaluje porosty, pokutu až do 25 tisíc korun. Právnickým a fyzickým osobám hrozí pokuta až do výše 500 tisíc korun,“ připomněla mluvčí HZS Královéhradeckéh kraje Martina Žahourková.
Doporučení
Hasiči doporučují, aby lidé přírodní materiály zpracovali kompostováním. Pokud nemají kde kompost založit, pak mohou odpad odvézt na vyhrazená místa. „Starou trávu přesekáme nebo přehrabeme, ale nevypalujeme. Pokud pracujeme na lesních pozemcích, provádíme spalování klestí na zabezpečených místech a za dozoru. Nejlépe je vyčkat, až pomine suché počasí,“ poznamenala Vendula Horáková z HZS Pardubického kraje.