Policisté v současné době ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin porušování domovní svobody, za což pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí až dva roky odnětí svobody.

Odbor tisku a prevence a Úřad služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR ve spolupráci s Odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR připravily preventivní projekt zaměřený právě na problematiku majetkové kriminality s názvem „Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům“. Výše uvedený projekt je především iniciován potřebou informovat veřejnost o nových trendech vloupání do obydlí, které se objevily i v České republice. Představuje souhrn preventivních opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů proti vloupání. Má za cíl v co nejširším měřítku informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech řešení zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů. Hlavním nástrojem projektu je mobilní aplikace pro občany „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody pro zabezpečení majetku. Ta je volně dostupná v App Store či Google Play.

A jaké že jsou základní rady, jak lépe zabezpečit váš dům?

- řádné uzamykání vchodových dveří

- zabezpečení přízemních oken domu pomocí mříží, bezpečnostních fólií skel, uzamykatelných uzávěrů a kování

- instalace bytových ovladačů zámku domovních dveří a videotelefonů

- zasklení lodžií a balkonů

- případná instalace kamerového systému

- při delším pobytu mimo dům využít souseda nebo příbuzných k dohledu nad opuštěným domem, k výběru letáků ze schránek apod.