Podle stop se někdo rozjel ze tří metrů a napálil zadní část starostova černého Audi A4. Oba politici patří do ČSSD a nejen na Náchodsku jsou vlivnými politiky.
Před čtrnácti dny Birke zaparkoval na parkovišti u restaurace ve Velkém Poříčí u Náchoda a když o půl jedné přišel a chtěl odjet, zjistil, že zadní část vozu je rozbitá. Ihned zavolal policii.

„Byl ještě sníh a policie podle stop zjistila, že se někdo do mého vozu rozjel ze tří metrů," popisuje Birke. „Zda to byl úmysl, nebo někdo podnapilý, to nevím."

Podle stop šlo zřejmě o nějakou starou škodovku. Na místě totiž zůstala poklice. Auto bylo červené barvy, neboť lak zůstal obtisknutý i na odřeném starostově autě. Birke měl u vozu uražený zadní nárazník, ohnutý výfuk, rozbitá parkovací čidla, sedřený zadní blatník a zadní světla. „Škoda je odhadem zhruba 40 tisíc korun," vypočítává. Auto má naštěstí havarijně pojištěné.

Nejdřív Birke, pak Franc… Náhoda?

Je podle něj klidně možné, že vůz mu nechtěně naboural někdo podnapilý, kdo navíc nemusel mít třeba ani pojistku. Ze strachu před postihem a navíc úhradou škody, když viděl poškození drahého audi, pak šlápl na plyn a ujel. Úmysl ale Birke nevylučuje.

„Rozhodnutí dělám denně mnoho a můžete při tom šlápnout někomu na krk, to těžko říct," krčí rameny. Někdo to klidně mohl udělat i ze závisti. Birke navíc za předním sklem mívá parkovací kartu, kde je napsáno, že vůz patří starostovi, takže není těžké jeho auto poznat. „Asi tu cedulku budu vyndávat," dodal.

Už jednou se přitom starostův vůz stal terčem útoku. Bylo to v prvním roce jeho úřadování, když zavedl systém proti neplatičům „dvakrát a dost", kdy radnice vystěhovávala dlužníky, kteří neplatili. Tehdy mu auto poškrábali a škoda byla také kolem čtyřiceti tisíc korun. Navíc mu tehdy někdo hodil na dům pytel plný oleje.

„To byly na mě velké tlaky," konstatuje Birke.

Šestnáct let starý ford bývalé ženy hejtmana France hořel v přístřešku u domu, kde Francova rodina žije. Škoda je asi dvacet tisíc korun.

Policie prošetřuje podle mluvčí náchodské policie Evy Prachařové několik verzí. Policisté a vyšetřovatelé hasičů totiž nezavrhují, že vůz kdosi zapálil úmyslně.