Psal se rok 2007, když náhoda nebo snad osud svedly dohromady dva muže z Liberecka. Starší z nich, osmatřicetiletý „měl už něco za sebou“, a tak bylo jen otázkou času, kdy svého o dva roky mladšího kamaráda strhne na šikmou plochu. A skutečně to netrvalo dlouho.

Specializovali se na „vloupačky“ do osobních vozidel, ze kterých kradli hlavně benzín. Pomocí vrtáku nejdříve poškodili palivovou nádrž a poté z ní do upraveného kanystru odčerpali pohonné hmoty. Neopovrhli ani věcmi, které ve vozech našli. Zájem měli hlavně o autorádia, navigace, osobní doklady, peněženky, platební karty, peníze a další věci, které pak pod cenou prodávali v bazarech a zastavárnách. Benzínu se nezbavovali, ten použili do svých vozidel. A že se jim to asi jezdilo zadarmo, ale dlouho si levné dopravy neužili.

Na našem okrese působili od konce července loňského roku. Tehdy zamířili do Starých Smrkovic, kde ze zaparkovaného vozidla Škoda Felicia odcizili dětskou autosedačku a autorádio Pioneer. Poté pokračovali do Ohnišťan, kde se rovněž vloupali do felicie. I v tomto případě se zmocnili autorádia Pioneer.

O několik dní později zavítali do Ostroměře, kde se nejdříve vloupali do Toyoty Corolly, ze které si odnesli autorádio s CD přehrávačem. U dalšího vozidla Škoda Felicia pak poškodili nádrž, ze které odčerpali 40 litrů benzínu. Poté se na Jičínsko ještě v různých časových intervalech několikrát vrátili.

„Výlety“ do Chodovic, Holovous, Zelenecké Lhoty, Dřevěnice, Sobotky a dalších míst měly vždy jediný cíl, a to vloupání do zaparkovaných vozidel.

Kriminalisté se všemi případy velmi intenzivně zabývali a na základě provedeného šetření a zajištěných stop zjistili, kdo za vloupáními stojí. Pak už bylo jen otázkou času, kdy oba muži skončí v rukou spravedlnosti. Den „D“ přišel na konci loňského roku, kdy policisté oba výtečníky dopadli. I když se snažili zapírat, přesto jim to nebylo nic platné.

Nakonec se pod tíhou důkazů přiznali ke čtyřiceti vloupáním do osobních vozidel, ze kterých odcizili věci a benzín v hodnotě nejméně 220 tisíc korun. Navíc poškozením aut způsobili další škodu ve výši 180 tisíc korun. Oba si následně vyslechli obvinění z přečinu krádeže, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a neoprávněného opatření a pozměnění platebního prostředku, kterých se dopustili z části ve spolupachatelství.

Tak skončilo přátelství dvou mužů, kteří se vlastní vinou dostali do velkých nesnází. Starší z nich se už dnes dívá na svět přes vězeňské okno, kde si odpykává dřívější trest. Mladší zatím zpytuje svědomí na svobodě. Po vynesení rozsudku zřejmě i jeho čeká vězeňská strava. Soudce je totiž může poslat do vězení až na pět let. (PČR)