V pátek 9. října se muži zákona zaměřili na řidiče, kteří nedodržují pravidla silničního provozu. Na první hříšníky nemuseli ani dlouho čekat. A tak opět řešili problémy s nedodržováním nejvyšší dovolené rychlosti, s bezpečnostními pásy a v neposlední řadě i s „neřidiči“.

Jednoho z nich kontrolovali po poledni ve Staré Pace, kdy se jednalo o čtyřiatřicetiletého muže, který řídil osobní motorové vozidlo Citroën ZX. Vzhledem k tomu, že nevlastní a nikdy nevlastnil žádné řidičské oprávnění, bude o jeho dalším osudu rozhodovat příslušný správní orgán.

O tom, jak je důležité být za jízdy připoutaný se přesvědčili v dopoledních hodinách všichni ti, kteří se účastnili preventivně dopravní akce v Jičíně na Žižkově náměstí. Na vlastní kůži si mohli vyzkoušet pocity účastníka dopravní nehody, který se po nárazu několikrát přetočil s vozidlem přes střechu. K tomuto účelu zde bylo osobní motorové vozidlo Škoda Fábia, které sloužilo jako otočný simulátor dopravní nehody. O akci byl mezi přihlížejícími velký zájem.

V odpoledních hodinách zaměstnala policisty mladá cizinka, která „kradla“ v jednom z obchodních domů v Jičíně na autobusovém nádraží. V nestřeženém okamžiku zde odcizila jedné ze zákaznic peněženku, kterou měla uloženou v nákupním košíku v kabelce. Naštěstí její jednání neušlo pozornosti pracovníkům bezpečnostní služby, kteří ji zadrželi a následně předali policistům. Ještě téhož dne si žena vyslechla ve zkráceném přípravním řízení podezření z trestného činu krádeže. Na verdikt soudu si ovšemu musela počkat do pondělí 12.října v policejní cele.

V podvečerních hodinách řešili muži zákona v Hořicích krádež mobilního telefonu v hodnotě 300 korun, který odcizil dosud neznámý pachatel z odloženého batohu v jedné z místních heren. Případ řeší policisté jako přestupek proti majetku.

Sobota 10. října byla o poznání „veselejší“. Hned v ranních hodinách vyjeli muži zákona do Rakova, kde u silnice ležela zraněná srna, kterou srazil projíždějící řidič osobního vozidla. Srnku pak našel další řidič, který ji vzhledem k tomu, že měla mnohačetné zlomeniny všech čtyř končetin, na místě usmrtil. Dle vyjádření jednatele místního mysliveckého sdružení neměl řidič jinou volbu. Kdyby se tak nezachoval, zbytečně by se zvíře trápilo a umíralo ve velkých bolestech.

Po osmé hodině ranní kontrolovala policejní hlídka v Jičíně v Hradecké ulici osobní motorové vozidlo Škoda Fabia, které řídil šestapadesátiletý muž. Provedená dechová zkouška u něj prokázala přes 0.4 promile alkoholu. Vzhledem k jeho věku by už mohl vědět, že alkohol za volant nepatří. A tak mu muži zákona zakázali další jízdu a navíc mu zadrželi řidičský průkaz.

Před polednem se domáhal vstupu do Věznice ve Valdicích mladší muž. Pracovníci vězeňské služby ho však nechtěli pustit dovnitř. Měli k tomu své důvody, neboť vykazoval známky značné podnapilosti. To také potvrdila provedená dechová zkouška, která v jeho dechu prokázala přes 4 promile alkoholu. Návštěvník však s touto naměřenou hodnotou nesouhlasil, byl neodbytný a k tomu všemu slovně urážel pracovníky věznice. Celá situace se uklidnila až po příjezdu policejní hlídky. Nakonec muž pochopil, že se „čtyřkou v žíle“ nemá v objektu co dělat, a tak pro jistotu raději z místa odešel.

Dále řešili muži zákona špatné parkování v Kopidlně, výtržnost v Jičíně na Novém Městě a újezd od benzínové čerpací stanice v Lázních Bělohradě. Neznámý řidič zde natankoval do kanystru umístěného v zavadlovém prostoru osobního vozidla Škoda Octavia přes 80 litrů benzínu, a poté z místa ujel. Zůstal po něm pouze dluh ve výši 2.180 korun.

V podvečerních hodinách zaměstnaly policisty neshody mezi příbuznými v Hořicích. Předmětem sporu bylo v tomto případě užívání bytu, do kterého nechtěla babička pustit svého vnuka, a to i přesto, že zde má trvalé bydliště. Asi věděla proč. Nakonec se přece jen domluvili.

V pozních nočních hodinách navštívili benzínovou čerpací stanici v Ostroměři dva opilci. Vzhledem k tomu, že zde slovně uráželi obsluhující pracovníky, vyjela na místo policejní hlídka. Jednalo se o dva mladíky z okresu Jičín, kteří na výzvy policistů nereagovali. Navíc byli tak drzí, že nakonec skončili v Protialkoholní záchytné stanici v Hradci Králové.

Neděle 11. října začala pro policisty „honičkou“.

Hodinu po půlnoci pronásledovala policejní hlídka v Úlibicích osobní motorové vozidlo Wartburg, jehož řidič nechtěl zastavit. Při průjezdu obcí Robousy však nezvládl řízení vozidla, vyjel mimo komunikaci, kde projel několik metrů přes živý plot. Nakonec se vrátil zpět na silnici, kde zůstal stát. Vzhledem k tomu, že odmítl opustit vozidlo, nezbylo mužům zákona nic jiného, než za pomocí donucovacích prostředků a to hmatů, chvatů, úderů a kopů ho vytáhnout ven. Zde pak skončil na břiše na zemi, kde mu nasadili služební pouta. Proč vlastně dvaadvacetiletý řidič před policisty ujížděl není zatím jasné. Důvodem by mohl být i alkohol, neboť se odmítl podrobit orientační dechové zkoušce.

Dále vyjeli policisté do obce Vysoké Veselí, kde se během noci vloupal dosud neznámý pachatel do garáže, a poté do Bystřice, kde pro změnu zloděj navštívil jednu z rekreačních chalup. (PČR)