Posloužila jí k tomu falešná záminka – vrácení daně z nemovitosti. Staří lidé jsou důvěřiví a pokud jde o „návštěvu z úřadu“, obvykle ji neodmítnou. Stejný scénář se odehrál i ve Rváčově. Seniorka pozvala ženu do kuchyně a nabídla jí místo. Podvodnice položila na stůl dvě pětitisícové bankovky a žádala o vrácení čtyř tisíc korun.

Stařenka odešla do vedlejší místnosti, kde měla v krabičce na polici prádelníku uložené své finanční úspory ve výši 50 000 korun. Z těchto peněz odebrala 4000 korun a vrátila se zpět do kuchyně. V tu chvíli už Slovenka věděla, kam si oběť jejího zájmu ukládá peníze. Proto stařenku vylákala pod jinou záminkou do koupelny, a cestu k tučnému lupu měla volnou.

Zhruba po pěti minutách se starší žena vrátila zpět do kuchyně. V tu chvíli však zjistila, že „návštěva“ již z domu odešla. Když viděla, že na stole v kuchyni neleží žádné peníze, došlo jí, že důvěřivě naletěla podvodnici. V tom ji následně utvrdilo zjištění, že její úspory v krabičce zmizely také. Se slzami v očích oznámila krádež na policii.

„Policisté obvodního oddělení Hlinsko se případem začali ihned zabývat. Šetřením zjistili, že zlodějka nebyla sama. Na místě se totiž pohybovala ještě jedna žena, také mluvící slovensky. Dokonce bylo před domem spatřeno vozidlo stříbrné nebo šedé barvy, dosud nezjištěné značky s neznámým řidičem. Případ je i nadále prošetřován,“ informuje tiskový mluvčí chrudimského policejního odboru Jiří Tesař.

Ve čtvrtek řádily podvodnice i v jedné obci na Lanškrounsku. Dvě ženy tam po poledni navštívily osmaosmdesátiletou důchodkyni pod záminkou, že jí vrátí peníze. Jedna podvodnice seniorku zaměstnala a druhá mezitím kradla. Důvěřivá stařenka přišla o sedm tisíc korun.

Podvedených důchodců stále přibývá. Policie proto varuje a radí všem občanům, aby nikoho cizího nevpouštěli do svých bytů.

„Před týdnem jsme odstartovali v Pardubickém kraji společně s vytipovanými staršími spoluobčany celorepublikový projekt z dílny jihomoravských policistů Senioři sobě.

Jeho hlavním cílem je, ve spolupráci s aktivními seniory, preventivně působit na jejich známé, přátele a spoluobčany v okolí, tak aby se v maximálně možné míře snížil počet podvedených a okradených seniorů. Do konce března budou proškoleni i kurýři prevence v Chrudimi, Pardubicích a Svitavách.

Poté již budou moci v celém Pardubickém kraji senioři, ale i další občané, potkávat naše kurýry – občany, kterým není lhostejné páchání trestné činnosti na starších lidech,“ řekla tisková mluvčí pardubického krajského ředitelství policie Jitka Vavřinová.