Cizinci se zákazem řízení a bez pobytu v České republice nelegálně získávali řidičské oprávnění v Jičíně. Na problém přišla německá policie ve chvíli, kdy muž se zákazem ukázal doklady, které pocházely z místního úřadu. Pracovnice i její nadřízený už dostali výpověď, neboť následná kontrola zjistila, že jen za poslední rok bylo takových řidičských oprávnění vydáno 110.

„Pracovnice městského úřadu vydávala řidičáky v rozporu se zákonem. Zjistili jsme, že cizinci nesplňovali podmínku pro získání těchto dokladů,“ vysvětlil starosta Jičína Martin Puš s tím, že se jednalo o přechodný pobyt v republice a také minimální dobu přechodného pobytu, to je 185 dní. Vedení města zjistilo toto pochybení před třemi týdny a museli vše prověřit. Hloubková kontrola prokázala, že v mnoha případech nebyl úřad oprávněný k vydání dokladů.

Korupce?

Na dotaz, zda se jednalo o korupci, představitelé města odpověděli, že jim nepřísluší takovou věc hodnotit, ale podali trestní oznámení na pracovnici dotčené agendy. To bude nyní řešit Krajské ředitelství Policie České republiky v Hradci Králové. Deníku to potvrdila tamní tisková mluvčí Iva Marková: „Oznámení máme a v následujících týdnech se jím budeme zabývat.“

Zaměstnankyně úřadu a její nadřízený jsou postaveni mimo službu a dostali výpověď. Podle dosud zjištěných skutečností si pro řidičský průkaz do Jičína jezdili především Němci. „Absolvovali autoškolu v pohraničních oblastech a pak přijeli sem, kde prý měli nahlášený pobyt. Pracovnice měla ověřit, zda splňují podmínky pro vydání dokladů,“ řekl tajemník úřadu Peter Bareš.

Odhalení

Celý problém odhalili až v Německu při běžné dopravní kontrole. Muž, který nesměl usednout po omezenou dobu za volant, se prokázal doklady z Jičína. Zahraniční sousedé požádali o vysvětlení ministerstvo dopravy u nás, a to nechalo celou situaci prověřit přes Krajský úřad. Ten upozornil vedení města a následná kontrola odhalila nezákonné jednání, které se dařilo tutlat i přes to, že oddělení v letošním roce prošlo kontrolou krajského úřadu, jež neshledal žádné závady. Že by se jednalo o jednorázový omyl však vylučuje množství vydaných řidičáků. Jejich číslo navíc není konečné.

Úřad prozatím stihl prověřit jen posledních 12 měsíců, je tedy možné, že další zkoumání odhalí takových případů mnohem více. Zmíněná úřednice totiž vykonávala svoji práci přes dvacet let. „Původně dělala na policii, pak její agenda přešla pod krajský úřad až v roce 2003 začala spadat pod nás,“ dodal Bareš.