Ten scénář byl jasný. Sehnali nadhodnocené znalecké posudky na nemovitost, poté si na jejich základě vyjednali úvěr u banky. Majitelům, kteří byli ochotni dům či byt prodat, však zaplatili skutečnou cenu. Zbytek si rozdělili.

„Zásadně to popírám," řekl Josef Musil, jenž je podle obžaloby hlavním strůjcem celé mašinérie.

Nyní stojí před Krajským soudem v Hradci Králové a je možné, že už na konci týdne padne v poměrně táhnoucí se kauze verdikt. „V pátek bude rozsudek s největší pravděpodobností vyhlášen. Ale samozřejmě může dojít ještě ke změně," řekla Iva Matušková, z tiskového oddělení soudu.

Obžalovaných je celkem pětadvacet, proto se případ řeší v největší místnosti krajského soudu.

Jak vypadala klasická akce? Tady je příklad. Šlo o nemovitost Kamenička v okresu Jeseník. Bronislava Gottwaldová Válová ji chtěla prodat za 2,5 milionu. Nejdříve se u ní ohlásil Ladislav Mazura, jeden z hlavních obžalovaných. Prý by ji koupil, nakonec však do akce přizval Miroslava Kocourka, což byl podle všeho jeden z bílých koní.

„Kupní cena byla napsána na 4,6 milionu, bylo nám řečeno, že kvůli rekonstrukci. My jsme dostali 2,5 milionu," vypověděla svědkyně.

Za zájemce vystupoval Kocourek, jenž nikdy nemovitost neviděl a stačilo mu, když mu řekli, že hypotéku za něj bude platit „silnější muž 
s kufříkem". „Všechno jsem podepsal, za rok mi nepřišla 
z banky ani jedna upomínka," vysvětloval, proč mu na akci nepřišlo nic nekalého.

Jako bílý kůň měl od spolku dostávat měsíční odměnu 112 tisíc. Někteří svědci mluvili i 200 tisících. Jenže někteří bílí koně nedostali podle všeho ani korunu.

V případu fungovali také vodiči těchto bílých koní, ti za každého najatého koně pobírali odměnu 400 až 500 tisíc.

Byl politikem, teď je odsouzený za přípravu vražd
Jmenuje se Josef Musil a je mužem, který je v centru případu podvodu za 30 milionů korun. Do soudní síně chodí v doprovodu eskorty, je spoutaný. V jiných případech to značí, že je ve vazbě, ale u Musila je to trochu jinak. On je totiž už odsouzený.
Někdejší politik, šéf místní organizace Občanské demokratické strany ve Ždírci nad Doubravou, byl poslán do vězení za přípravu vraždy dvou takzvaných bílých koní. To jsou lidé, kteří si pro jeho skupinu měli brát úvěry – a poté je samozřejmě nesplácet.
Musil si podle rozsudku v únoru 2009 objednal vraždu svých dvou bývalých obchodních partnerů z východních Čech, konkrétně z Chrudimska a Hradce Králové. U nich měl spolu s kolegou Tomášem Peškem několikamilionové dluhy. Za vraždu nabídl dvaatřicetiletému Slovákovi 2 miliony korun. „Chtěl se zbavit nepohodlných bývalých obchodních partnerů a zakrýt stopy jiné trestné činnosti," uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Musil byl zadržen v únoru roku 2009. Dostal dvanáct let.