„Vraždou se chtěl zbavit nepohodlných bývalých obchodních partnerů a zakrýt stopy jiné trestné činnosti,“ uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. Podle jeho slov se muži, jejichž fyzická likvidace byla připravována, měli společně s dalšími osobami včetně objednavatele vraždy v minulosti podílet na majetkové trestné činnosti.

„Jejich zmizení by totiž policii ztížilo práci při rozkrývání této trestné činnosti,“ vysvětlil. Detektivové ÚOOZ se případem začali zabývat začátkem února. „V krátké době se jim podařilo poskládat jednotlivé střípky mozaiky, která propojila tento případ s jinou trestnou činností,“ dodal Hanták.
Oba obvinění jsou podle jeho slov stíháni pro podezření ze spáchání trestného činu přípravy vraždy, spáchaného formou spolupachatelství, vazebně. V případě prokázání viny jim hrozí až patnáctiletý trest odnětí svobody. V krajním případě i trest výjimečný.

„Zadržením dvou podezřelých práce detektivů nekončí, naopak. Vyšetřování je na začátku a společně s dalšími věcně a místně příslušnými složkami Policie ČR se detektivové a kriminalisté nyní zaměří na aktivity všech osob, které v případu plánované vraždy figurují,“ dodal mluvčí Hanták. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Klec spadla v sobotu 7. února v podvečer přímo ve Ždírci nad Doubravou na krucemburské výpadovce. Náhodní svědci si museli připadat jako v americkém akčním filmu, když z policejních vozidel vyskákali příslušníci zásahové jednotky v kuklách a se zbraněmi v rukou. S Musilem ani jeho slovenským komplicem, kteří spolu projížděli Ždírcem v osobním voze stříbrné barvy, se údajně nepárali. Auto zastavili, muže vytáhli ven a spoutali je.

Zadržený Josef Musil podnikal ve finančním poradenství. „V obci nám nabízel své služby. Jaké měl další aktivity, jsme však netušili, ve městě se pouze šuškaly nejrůznější zkazky, nic určitého však nevěděl nikdo,“ vysvětlil místostarosta Ždírce Jiří Pavlíček. Také vyvrátil informace, že by byl Musil v zastupitelstvu. „To jsou chybné údaje, v zastupitelstvu nikdy nebyl.“

Josef Musil je členem místního sdružení ODS a ještě do středy vykonával funkci jeho předsedy.
Lidé ve Ždírci nad Doubravou byli případem Josefa Musila, o kterém se dozvěděli v úterý večer z televizního zpravodajství, zaskočeni. „Teď se tady o ničem jiném nemluví,“ řekl penzista František J. „Kdo ví, jestli tady bude moci jeho paní po tom všem zůstat. Myslím si, že lidi Musila moc rádi neměli.“

Zaměstnanci ždíreckého autobazaru podotkli, že by to do Josefa Musila nikdy neřekli. „Byl to takový distingovaný člověk,“ shodli se. „Byl to věřící člověk. A dost se tady v tomto směru angažoval. Chtěl ve Ždírci například iniciovat stavbu kapličky,“ sdělil muž. Jaromír Kulhánek, Andrea Bartůňková