Podle ní již první den spuštění tříměsíčního projektu 15. září se v Královéhradeckém kraji přihlásili se žádostí o zařazení do projektu dva cizinci. Jeden Ukrajinec v Hradci Králové a Vietnamec v Náchodě. Další, kdo přišel, využil nabídky české vlády a vystoupil z ilegality, byla ukrajinská žena, která se dobrovolně přihlásila na služebně v Jičíně.

V celé ČR byl dvaadvacetiletý muž z Ukrajiny úplně prvním, kdo chtěl za pomoci ministerstva vnitra vycestovat zpátky domů a ukončit schovávání se před úřady. Avšak toto prvenství mu štěstí nepřineslo.

„Při kontrole výpisu z rejstříku trestů se ukázalo, že muž byl v České republice v březnu letošního roku odsouzen za spáchání úmyslného trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Protože je beztrestnost jednou z podmínek k zařazení do projektu byli policisté nuceni Ukrajince zajistit a řešit standardně podle zákona o pobytu cizinců.

Vzhledem k tomu, že zjistili, že v nelegálním postavení je od července 2009, uložili mu správní vyhoštění na dobu jednoho roku,“ uvedla mluvčí východočeské cizinecké policie Ivana Ježková.