Třiatřicetiletý muž si ve vězení si za vraždu tří lidí v roce 2005 odpykával doživotní trest. Případem se nyní zabývá policie a kontrolní orgány vězeňské služby. ČTK to v pondělí řekl mluvčí vězeňské služby Robert Káčer.

Podle informací ČTK byl Kalivoda na cele sám a údajně se podřezal. „Nic nenasvědčuje, že by došlo k pochybení vězeňské služby,“ řekl Káčer. Dodal, že každý rok v českých věznicích spáchá sebevraždu kolem 12 vězňů. Mluvčí jičínské policie dnes ČTK potvrdila, že se policisté případem sebevraždy ve valdické věznici zabývají. „S ohledem na vyšetřování nelze zatím uvést bližší podrobnosti,“ řekla mluvčí.

Třiatřicetiletý Kalivoda v roce 2005 zastřelil na lesní cestě u Nedvědice na Brněnsku starší manželský pár. O tři dny později na Kladensku opět v lese zavraždil legálně drženou zbraní čtyřiačtyřice¬tiletého muže na procházce se psem. Oběti si vybral náhodně.

K činům se Kalivoda přiznal. U pražského vrchního soudu uvedl, že se v minulosti nejméně patnáctkrát chystal vraždit i v pražském metru. Vždy však v poslední chvíli od svého plánu upustil. Inspiroval se prý vražedkyní Olgou Hepnarovou, která v roce 1973 v Praze usmrtila nákladním autem osm lidí a o dva roky později byla popravena.

U soudu také řekl, že k vraždám ho prý vedlo jeho čtyřleté osobní strádání a opakovaná neúspěšná snaha zabít sám sebe. Mnohokrát už údajně stál na mostě u Žampachu nebo na Nuselském mostě v Praze a měl v plánu skočit. Při pohledu dolů se několikrát pořezal na rukou, což mu údajně pomáhalo snížit napětí.

Známé případy sebevražd vězňů:
•15. února 1996 - Ve své cele ve věznici v Mírově na pomezí Svitavska a Šumperska se oběsil 42letý recidivista Stanislav Večeřa, jemuž soud vyměřil doživotí za pohlavní zneužití a vraždu spáchané zvlášť surovým a trýznivým způsobem. Večeřa v červenci 1995 v Ženklavě na Novojičínsku zneužil a brutálně zavraždil osmiletou dívku.
•2. února 2003 - V ostravské vazební věznici spáchal sebevraždu 42letý Václav Schejbal, nepravomocně odsouzený na doživotí. Podle soudu v r. 2002 ze msty sekerou brutálně ubil svou sousedku. Bezbranné matce dvou dětí zasadil do hlavy osm ran. Schejbal se zřejmě otrávil léky.
•11. března 2009 - V noci na 11. března 2009 se v cele v Jablonci n. N. oběsil 33letý Jan Zelený, přezdívaný Malej Honzík, jedna z předních postav Berdychova gangu. Zelený pomáhal odhalit činnost Berdychova gangu a usvědčit jeho ostatní členy. (red)