Podle policejní mluvčí Evy Maturové se případ, díky jemuž se kriminalisté dostali na stopu podezřelých, stal v Pardubicích 23. června letošního roku.

„Tehdy přišli do jedné pardubické herny dva muži maskovaní slunečními brýlemi. Přistoupili k obsluze a pod pohrůžkou použití střelné zbraně požadovali peníze. Žena jim je podala a poté lupiči odešli z herny. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Majiteli herny vznikla škoda ve výši několika tisíc korun,“ uvedla Maturová

Tuto loupež začaly prověřovat hlídky pardubických policistů. Ještě tentýž den kriminalisté zadrželi a umístili do policejní cely jednoho podezřelého – pětadvacetiletého mladíka z Orlickoústecka. Ihned s ním zahájili trestní řízení a státní zástupce na mladíka uvalil vazbu.

Jak uvedla policejní mluvčí Eva Maturová, kriminalisté se zaměřili na odhalení druhého pachatele loupeže. Veškeré stopy je přivedly k 18letému mladíkovi z Prahy.

„Při následném zdlouhavém vyšetřování vyšlo najevo, že nejde pouze o pardubickou hernu, ale že se nejspíš jedná o sérii loupeží, na níž má podíl více osob. Střípek po střípku nakonec ukázal, že čtyři muži a dvě ženy ve věku od osmnácti do šestatřiceti let mají mít na svědomí celkem pět případů. Pardubičtí kriminalisté se okamžitě spojili s jinými krajskými ředitelstvími Policie České republiky. Vyšetřování převzala pardubická krajská kriminálka,“ přiblížila Maturová.


Postrachem barů ve třech krajích

Objasněných pět loupeží se odehrálo ve třech krajích – v Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském. První trestný čin se stal v Nymburce, dále následovaly Pardubice, Polička, Náchod a Poděbrady.

Ve všech městech měly loupeže téměř stejný průběh. „Nejdříve situaci uvnitř herny některý z pachatelů okoukl, venku dostaly další osoby informace o tom, kdo kde sedí, kolik je uvnitř osob a kde je obsluha. Poté se jeden nebo dva muži vypravili dovnitř herny, kde po obsluze požadovali peníze. Během dvou měsíců tak šestičlenná skupina lupičů přišla k finanční částce dosahující téměř 185 tisíc korun,“ upřesnila policejní mluvčí.

Podle Evy Maturové všechny zadržené osoby jsou již obviněny z trestného činu loupeže spáchané v pokračování. V případě prokázání viny jim hrozí dva až deset let odnětí svobody. Pět podezřelých je stíháno vazebně, na svobodě je v současnosti pouze 36letá žena z Prahy.

Jeden ze zadržených má na svém kontě ještě obvinění ze spáchání trestného činu zbavení osobní svobody. „Tohoto jednání se měl 22letý muž z Ostrova dopustit tím, že 5. července 18letého společníka údajně uzamkl v místnosti jednoho bytu v Chlumci nad Cidlinou poté, co mu měl ‚poškozený‘ oznámit, že s dalšími loupežemi už nechce mít nic společného. Pod zámkem ho měl držet téměř týden a přitom mu údajně donášel jídlo a pití. Z pokoje se mladík dostal až tehdy, když uvedl, že si vše rozmyslel. Jakmile se dostal ven, podařilo se mu utéct,“ dodala policejní mluvčí Eva Maturová. ⋌(hd)