Důvodem byla trestná činnost povedené dvojice. Vypráví o tom tisková mluvčí policie Hana Klečalová:

„Jedním ze zákazníků téměř prázdné samoobsluhy na náměstí v Nové Pace v pondělí 2. března byla i čtyřiapadesátiletá žena s kabelkou zavěšenou na nákupním vozíku. Pomalu procházela oddělením ovoce-zelenina, když se k ní přitočila slečna s delšími vlasy a požádala jí o zjištění cen vystaveného zboží. I když se ženě zdálo její chování zvláštní, přesto jí vyhověla.

V tu chvíli se v jejich blízkosti objevila další dívka spolu s mladou ženou. Po chvíli si dítě sedá na bobek a pomalu otevírá kabelku zavěšenou na nákupním košíku.“

Odcizenou peněženku okamžitě předala společnici. Obě pak rychle prodejnu opustily. V té chvíli si žena všimla otevřené tašky. Rázem zjistila, že jí chybí peněženka, ve které měla několikatisícovou hotovost a platební kartu.

Okamžitě zalarmovala prodavačku a zlodějku společně ještě v prodejně zadržely. Před přivolanými policisty dívka zapírala, ale průběh celé krádeže zachytil kamerový systém, jehož záznam policistům majitel prodejny ochotně poskytl.

Pak už vzaly události rychlý spád a během několika minut seděla celá skupinka v policejní služebně. Jednalo se o cizince z Balkánu. Devětadvacetiletou ženu, o tři roky staršího muže a jeho dvě nezletilé dcery ve věku deset a čtrnáct let. Po provedených úkonech byly dívky vzhledem k nízkému věku propuštěny.

Muž společně se ženou skončili v policejní cele. Vzhledem k tomu, že si neustále stěžovali na svůj zdravotní stav, navštívil je i lékař záchranné služby, který u nich žádné zdravotní problémy neshledal. A tak si zde nakonec pobyli až do středy 4. března, kdy je policejní hlídka eskortovala k soudci Okresního soudu v Jičíně.

Ten ženu na základě nashromážděných důkazů shledal vinnou z trestného činu krádeže, neoprávněného držení platební karty a ohrožování výchovy mládeže, muže z trestného činu ohrožování výchovy mládeže. (ras, kle)