Prvního z mužů si policisté převzali přímo od pracovníků Odboru azylové a migrační politiky v Hradci Králové, kam 29letý cizinec přišel požádat o prodloužení víza, které měl již neplatné.

„Šetřením se prokázalo, že muž byl již jednou na našem území nelegálně, a to 11 měsíců po skončení platnosti víza. Za tento přestupek mu bylo vydáno rozhodnutí o správním vyhoštění na dobu dvou let. Než vycestoval, zažádal Českou republiku o udělení azylu, které mu na jaře letošního roku Nejvyšší správní soud zamítl. Po nabytí právní moci rozhodnutí měl cizinec vycestovat. To však neučinil a od května je na našem území neoprávněně,“ popsala celý případ policejní mluvčí Iva Kormošová.

Cizinec si od policistů ihned převzal rozhodnutí o správním vyhoštění a do Čech se nepodívá dva roky. Druhého muže kontrolovala hlídka v hradeckém obchodním domě v Pilnáčkově ulici, kde byl nakupovat. Jakmile policistům 25letý cizinec předložil pas, bylo jasné, že je v republice nelegálně. V dokladu měl vylepené jen polské vízum, které bylo navíc už neplatné.

„Mladíka policisté převezli na služebnu do policejní cely, kde čeká na vydání rozhodnutí o vyhoštění,“ upřesnila mluvčí Kormošová. Do republiky se nemusí podívat až na tři roky. (sir)