Okresní soud v Náchodě se včera začal zabývat případem třiapadesátiletého chirurga Miroslava Zlámala, který ordinoval opilý. Policisté mu na konci ledna naměřili 4,16 promile alkoholu v krvi. Lékaři, který byl za opilost již dříve trestán, hrozí za ohrožení pod vlivem návykové látky až tři roky vězení. Kvůli vypracování znaleckého posudku na obžalovaného soud jednání odročil na neurčito.

Zlámal včera u soudu uvedl, že v noci před službou vypil více než jeden a půl litru destilátů. Údajně kvůli finančním problémům. „Pil jsem ještě v brzkých ranních hodinách. Bylo mi špatně, měl jsem kocovinu,“ odpověděl na otázku, jak se cítil ráno před otevřením ordinace. Jak dodal, měl v plánu ošetřit pouze jednu pacientku, která měla přijít na kontrolu, poté chtěl ordinaci zavřít.

Zdravotní sestra, která u Miroslava Zlámala rok pracuje, včera u soudu uvedla, že si nevšimla toho, že by byl doktor opilý. „Pamatuji si, že ten den telefonoval. Máme takové pravidlo, že když jeden z nás telefonuje, druhý jde do vedlejší místnosti. Krátce potom přijeli esenbáci,“ popsala zdravotní sestra událost, která vyvrcholila příjezdem policistů do ordinace.

Lékař totiž telefonoval do Všeobecné zdravotní pojišťovny a požadoval zvýšené úhrady. Pracovníci pojišťovny však podle hlasu pojali podezření, že je opilý. Jelikož to prý nebylo poprvé, co jim chirurg Zlámal telefonoval se známkami opilosti v hlase, oznámili vše policii. Ta mu následně po příjezdu do ordinace naměřila v dechu 4,16 promile alkoholu.

Před soudem vypovídala i svědkyně, která osudného dne přivedla do ordinace svou matku. „Doktor maminku ošetřil, byl normální a ještě nám pomáhal sehnat vozík. Nepoznala jsem, že byl opilý,“ tvrdila.

Jak došlo k odhalení celého případu:
-Chirurg Miroslav Zlámal si za své odhalení může v podstatě sám. Po probdělé noci, v níž mu dělalo společnost více než jeden a půl litru destilátu, se ráno rozhodl telefonovat do Všeobecné zdravotní pojišťovny a požadovat zvýšené úhrady. Pracovníci VZP pojali podezření, že je lékař opilý. Vše nahlásili policii, která přijela přímo do Zlámalovy ordinace.
-Policisté následně provedli dechovou zkoušku, při které muži naměřili 4,16 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky, kterým se lékař dobrovolně podrobil, dvakrát ukázaly téměř 2,9 promile. Třetí a poslední zkouška, provedená zhruba po hodině od té první, pak chirurgovi naměřila ještě přes 2,5 promile alkoholu.
-Jak Miroslav Zlámal u soudu přiznal, problémy s alkoholem se u něj neobjevily poprvé. Již v minulosti absolvoval dvě protialkoholní léčení. Od března letošního roku navštěvuje protialkoholní poradnu.

Miroslav Zlámal pracoval nejprve deset let v nemocnici, poté si otevřel soukromou ordinaci v Novém Městě nad Metují, kde působí již 16 let. Problémům s alkoholem se nevyhnul ani dříve. V roce 2009 byl odsouzen Okresním soudem v Ústí nad Orlicí za řízení auta v opilosti k šesti měsícům vězení s podmíněným odkladem na dva roky a k zákazu řízení na dva a půl roku. Zkušební lhůta mu měla vypršet letos v srpnu.

Předtím byl v přestupkovém řízení potrestán pokutou rovněž za řízení auta v opilosti.