Dva vězeňské vychovatele ve Věznici Rýnovice obvinili v úterý večer mimo jiné z korupce. Mohou jít sami do vězení až na dvanáct let. Bez postihu nezůstane ani známá odsouzeného a pochopitelně i samotný vězeň. Na tomto odhalení pracovali detektivové několik měsíců.

Oba civilní vychovatelé rozvázali pracovní poměr. „Už nejsou našimi zaměstnanci,“ opatrně potvrdila mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová s tím, že všechny informace podá státní zástupce nebo Jaroslav Ibehej z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV).

Že není všechno tak úplně v pořádku, zjistili sami v Rýnovicích. Oba vychovatelé se tak ocitli pod drobnohledem, aniž by to tušili. Pak už následoval jen podnět Vězeňské služby, aby detektivové protikorupčního oddělení začali konat. Výsledek překvapil řadu spolupracovníků, kteří neměli o „aktivitě“ kolegů ani ponětí.

Podle závěrů kriminalistů měli v loňském roce dva občanští zaměstnanci Vězeňské služby ČR, kteří v rýnovické věznici pracovali jako vychovatelé, umožňovat odsouzenému muži neoprávněně telefonovat z vězeňského telefonu s libovolnými osobami.

„Dále mu osobně doručovali části mobilních telefonů, telefonní karty, léky, peníze, nepovolenou písemnou korespondenci či ústní vzkazy, které skrytě pronášeli do věznice. Za tyto služby měli oba vychovatelé od odsouzeného muže požadovat úplatky,“ informuje Ibehej na policejním serveru.

A taková pomoc jistě nebyl altruismus. Loni v létě jeden z vychovatelů obdržel celkem 150 000 korun. Část na účet a část inkasoval v hotovosti od známé odsouzeného muže. „Koncem loňského roku požadoval po odsouzeném dalších tři sta padesát tisíc a motorové vozidlo,“ píše Ibehej.

Druhý z vychovatelů si za výše uvedené projevy „benevolence“ nechal od tohoto odsouzeného a jeho známé opakovaně slíbit úplatek ve výši 3,85 milionu korun.

Oba vězeňské vychovatele obvinili ze zločinu přijetí úplatku a dále z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. Odsouzený muž a jeho známá si převzali usnesení o zahájení trestního stíhání pro zločin podplacení a návod k přečinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Odsouzenému muži a jeho známé hrozí trest odnětí svobody od jednoho do šesti let.

Oba obvinění muži se mohou dostat velmi jednoduše na druhý břeh a sami se ocitnout za mřížemi za zločin přijetí úplatku a dále za přečin zneužití pravomoci úřední osoby. V případě pravomocného odsouzení hrozí civilním vězeňským vychovatelům trest odnětí svobody od pěti do dvanácti let. Podle našich informací případ nesouvisí s Davidem Berdychem, hlavou nechvalně proslulého gangu, který si ve Věznici Rýnovice odpykává svůj trest.