Na toho čekala v soudní síni lavice obžalovaných. Za přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu sice neskončil ve vězení, přesto trestu neunikl.

Dvouletý dohled probačního úředníka a výchovné omezení spočívající v zákazu zneužívání návykových látek hovoří za vše. Dost možná si při čtení rozsudku přál, aby se mohl vrátit o několik měsíců zpět a začít úplně jinak. Jenomže čas nejde vrátit.

Vše začalo v pátek 5. února večer v Kopidlně, kde se tři mladíci bavili dosti neobvyklým způsobem. Kopali totiž do kovových dvířek hlavního uzávěru plynu a dřevěného plotu. Jejich řádění ukončila až přivolaná policejní hlídka, která u nich navíc našla několik usušených rostlin konopí. I když nejdříve nechtěli uvést, kde k nim přišli, nakonec přece jen místo nálezu prozradili.

Jednalo se o opuštěný dům, v jehož suterénu policisté našli kompletně vybavenou indoorovou pěstírnu konopí. Pro téměř 250 rostlin konopí zde pěstitel vytvořil opravdu výborné podmínky: nechyběly lampy, živné roztoky, ventilace a další zařízení, které policisté zajistili.

Poté rozjeli kolotoč výslechů a dalších opatření. Nakonec zjistili, že pěstírnu vybudoval jednatřicetiletý muž z Prahy, kterého obvinili ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. V současné době čeká na rozhodnutí krajského soudu, který ho může poslat až na 12 let do vězení.

Kromě něho vyšetřovatel sdělil obvinění i dalším šesti mladíkům, kteří z opuštěného domu postupně vynesli několik desítek usušených rostlin. Jedním z nich je již zmíněný sedmnáctiletý hoch, který si svůj trest již vyslechl.

Dalšího, osmnáctiletého mladíka „odměnil“ soudce podmíněným trestem na šest měsíců s odkladem na osmnáct měsíců a nad jejich kamarádem, teprve šestnáctiletým studentem, bude dva roky dohlížet probační úředník. Zbylí tři zatím jen tuší, jaká opatření nebo tresty si pro ně soud nachystal.