Hlavní líčení bylo tehdy vedeno jako proti uprchlým, neboť v červnu 2003 Pohořelečtí vycestovali do zahraničí.

Na základě mezinárodního zatykače se letos podařilo Jiřího Pohořelického zadržet a přivézt do České republiky. Jeho rovněž pravomocně odsouzená manželka se poté sama dobrovolně vrátila do Česka. Hradecký krajský soud proto zahájil nové hlavní líčení s oběma obžalovanými 5. listopadu letošního roku.

Podle státního zástupce Ivo Ježka dvaačtyřicetiletý Pohořelický a jeho o tři roky mladší manželka v době od července 2001 do června 2003 prostřednictvím jednatele společnosti Auto Chrudim Jiřího Štěpánka, který prodával nová vozidla značky Ford, uzavírali falešné leasingové smlouvy na nákup aut. Opakovaně přitom používali výrobní kódy vozidel, z nichž některá ani neexistovala. Stanovené leasingové splátky však obžalovaní uhradili buď jen částečně, nebo vůbec ne. Když vycestovali do ciziny, měli na kontě 36 případů podvodů, jimiž leasingovým společnostem způsobili celkovou škodu ve výši přes 38 milionů korun.

Před krajským soudem dnes znovu stane i Karel Hrdina ze Dvora Králové nad Labem. Podle obžaloby měl spáchat trestné činy podvodu a padělání a pozměňování peněz. V případě prokázání viny může strávit ve vězení až deset let.

Další dvě odročená soudní jednání budou mít své pokračování zítra. V prvním z nich čelí od 5. října letošního roku obžalobě z úvěrových podvodu Ludmila a Jan Čížkovi a Martin Bakeš. Při zahájení procesu přišli do soudní síně pouze Čížková a její syn. Bakeš je souzen v nepřítomnosti, hlavní líčení proti němu je vedeno jako proti uprchlému. Ve druhém úterním jednání má usednout na lavici obžalovaných dvacet mužů z východních Čech, kteří se měli dopustit 77 krádeží osobních vozidel na celém území ČR, zejména v Krkonoších. U hlavního pachatele se jedná o škodu za zhruba 25 milionů korun.
Na středu má krajský soud naplánováno nové hlavní líčení s nezletilým, na kterého čeká obžaloba z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů.

Ve čtvrtek zamíří k soudu Dušan Trpkoš. Bývalý vedoucí odbytu asfaltu obchodní společnosti Tonamo Pardubice 6. listopadu letošního roku vyslechl obžalobu ze spáchání trestného činu porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Poslední pracovní den tohoto týdne bude krajský soud pokračovat v odročeném jednání s Alexandrem Bertokem a Robertem Lexou. Ti jsou od 10. listopadu soudně stíhání za podvod. Podle státní zástupkyně Marie Vitouškové obžalovaní společně s Vladimírem Cickem, který je stíhán samostatně, pod příslibem vymožení finanční pohledávky od jedné firmy, připravili podnikatele o několik milionů korun.