Podle policejní mluvčí Anny Pešavové padělatelé se převážně soustředili na českou měnu všech nominálních hodnot. „Nejčastěji jde o pětisetkoruny, kterých bylo letos zadrženo celkem dvanáct. Druhou nejvíce padělanou bankovkou je tisícikoruna. Na Královéhradecku se objevilo šest kusů.
Penězokazci nezapomněli ani na cizí měnu. Do oběhu uvedli i dvě padělané padesátieurové a dvě stodolarové bankovky,“ poznamenala Pešavová.
Zatím poslední případ se stal tento týden v pondělí v královéhradecké nemocnici. Během dopoledne tam někdo zaplatil falešnou stokorunou regulační poplatek. „Pracovnice si toho nevšimla a bankovku s největší pravděpodobností zhotovenou na kopírce přijala. Na tuto skutečnost přišla až přibližně v poledne při přepočítávání peněz,“ popsala hradecká mluvčí Policie ČR.
Další případ byl policistům nahlášen 3. června. Tehdy zaměstnanci banky v krajském městě objevili při odvodu tržeb tři padělané pětisetkoruny.
Falešnou stokorunou zaplatil letos 22. května v podvečerních hodinách dosud neznámý host v rychlém občerstvení v Novém Bydžově. Po delší době servírka zjistila, že bankovka nemá žádné ochranné prvky. Následně učinila oznámení na policii.
Dva padělky padesátieurovek vyměnil koncem dubna ve směnárně v hradecké Brněnské ulici dosud neznámý pachatel. Všechny falešné bankovky byly zaslány ke zkoumání do Státní zkušebny platidel České národní banky.
„Pachatelé se svým jednáním dopouštějí zločinu padělání a pozměnění peněz. Nový trestní zákoník pamatuje na takové jednání trestem odnětí svobody na dobu od tří do osmi let,“ upozornila Anna Pešavová.