Žalobce od nemocnice požaduje omluvu a milion korun jako náhradu nemajetkové újmy vzniklé zásahem do jeho práva na ochranu osobnosti. Podle Litomiského se tři lékaři FN skutku dopustili tím, že při poskytování zdravotní péče jeho těhotné manželce nepostupovali svědomitě a poctivě a takzvaně de lege artis, a že mají na svědomí smrt nejen jeho ženy, ale i nenarozeného syna.

Manželka Litomiského byla 2. srpna 2003 ve 26. týdnu těhotenství přijata s komplikacemi na porodnicko-gynekologické oddělení fakultní nemocnice. Podávaná antibiotika jí měla zlepšit zdravotní stav, což se však nestalo. Dne 19. srpna v noci nastaly komplikace, u pacientky se zvýšila tělesná teplota a lékařům se nepodařilo zachytit ozvy plodu. O den později ráno žena spontánně porodila již mrtvého syna. Následně se prudce zhoršil zdravotní stav rodičky a musela být přemístěna na jednotku intenzivní péče. Dne 23. srpna manželka Litomiského zemřela.

Nesprávná léčba?

„Jsme přesvědčeni, že nemocnice zvolila nesprávný konzervativní postup léčby. Určitě existoval ještě jiný způsob, aby nedošlo k takovým škodám, třeba vyvolat předčasný porod. O peníze vůbec nejde, před klientem stojí otázka, kdo za to může,“ tvrdil právní zástupce Litomiského Tomáš Narcis. Policie zastavila vyšetřování případu na základě znaleckých posudků, podle nichž lékaři nepochybili. Jeden z posudků, vypracovaný znalcem, který nebyl pověřen soudem, ale tvrdí, že konzervativní způsob léčby byl zvolen nesprávně.

Podle právní zástupkyně nemocnice Radmily Fejfarové pacientka s konzervativní léčbou souhlasila. Krajský soud odročil jednání na neurčito. Na návrh obhájce Litomiského budou předvoláni k výslechu lékaři, kteří o léčbe těhotné ženy rozhodovali. Jeden z nich však ve fakultní nemoci již nepracuje a často pobývá v zahraničí.