Dnes stane v soudní síni Richard Benda. Muž čelí obžalobě z vraždy a nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. Obžalovaný měl údajně v roce 2006 vyrábět pervitin a přidávat do něho jiné látky, a pak drogu předávat jiným osobám. Dvě z nich utrpěly vážné zdravotní problémy. Jednomu muži měl z pomsty podat drogu, do níž přidal dosud nestanovenou látku, která měla u poškozeného způsobit smrt.

Na lavicích obžalovaných dnes usednou také Jitka Kalbermatter a Dušan Pešta z Rychnovska. Dvojice obžalovaných měla podvodným jednáním s údajnými půjčkami a směnkami způsobit poškozeným ztrátu ve výši asi dva a tři čtvrtě milionu korun.

Pět mužů se bude ode dneška zpovídat z trestného činu loupeže. Organizovaná skupina pachatelů přepadávala lidi, pobočky bank, čerpací stanice, obchody, herny a jiné objekty. Za použití fyzického násilí, často i pod hrozbou střelných zbraní, získávala peníze, které si obžalovaní mezi sebou rozdělovali.

Ve čtvrtek zamíří poprvé ke krajskému soudu Luboš Pachta ze Svitavska, který rovněž čelí obžalobě z loupeže. Letos v lednu měl jím napadenému muži odcizit doklady, peněženku a hotovost. Nevedl si přitom nijak v rukavičkách. Okradenému měl obžalovaný způsobit těžká zranění s trvalými následky.
Zpronevěry se měli podle obžaloby dopustit Viktor Šumský z Vysokého Mýta a Petr Vetešník z Moravan na Pardubicku. Jejich případem se bude hradecký krajský soud zabývat v pátek.