Obžaloba ho vinila z prodeje falešných pohledávek, zpronevěry, zkreslování účetnictví a maření konkurzu, který byl na Valetu v roce 2004 uvalen. U soudu stál Filip poprvé v lednu, hrozilo mu od pěti do 12 let vězení.

Nakonec byl však usvědčen pouze z podvodů a ze zkreslování účetnictví. Zpronevěru se mu nepodařilo prokázat, stejně tak byl zproštěn obžaloby v bodu porušování povinností v insolvenčním řízení. Rozsudek není pravomocný, lhůtu na rozmyšlenou si vzala jak obhajoba, tak i obžaloba.

Vymahačská společnost

Podle obžaloby měl Filip od srpna do října 2003 prodat vymahačské společnosti Transfinance fiktivní pohledávky, které měla mít Valeta u svých odběratelů.

„Faktury nebyly podloženy žádným zbožím,“ uvedl v obžalobě státní zástupce.

Vymahačské firmě Transfinance tím obžalovaný způsobil škodu ve výši přesahující pět a tři čtvrtě milionu korun. Firmy, které měly Valetě dlužit, tvrdily, že od ní žádné zboží neobdržely. Soud tuto škodu uznal a Filip tak bude muset téměř šest milionů vrátit.

„Nejednalo se o podvodné jednání,“ bránil se od počátku neúspěšně Filip s tím, že byly uzavřeny i smlouvy o obchodech budoucích, které se však neuskutečnily.

Filip si měl také v červenci 2004 vypůjčit od společnosti Hellas Litomyšl 1,175 milionu korun. Firmě uvedl, že peníze potřebuje na výplatu mezd svých zaměstnanců.

Půjčku nemohl splatit, proto společnosti Hellas jako vyrovnání nabídl smlouvy o podstoupení neexistujících pohledávek u jedné firmy. Za falešné faktury Hellas nic nedostala. I tady byla obžaloba úspěšná.

Další trestný čin

Bývalý jednatel společnosti Valeta se měl dalšího trestného činu dopustit tím, že v roce 2004 převzal od společnosti Hermann Cotton přes 52 tisíc kilogramů příze. Poté dodavateli vrátil zboží zpět, avšak bylo ho o téměř 12 700 kilogramů méně. Chybějící přízi Filip již prodal, aniž by za ni dodavateli zaplatil.

Firmu Hermann Cotton tak měl poškodil o 865 tisíc korun. Tady ovšem nebylo prokázáno, že se skutek opravdu stal, a firma byla s nárokem na náhradu škody odkázána před jiný orgán. Zproštěn obžaloby byl Filip i v záležitosti porušování povinností v insolvenčním řízení. Obžaloba tvrdila, že ve snaze zmenšit v konkurzu majetek firmy antidatoval faktury.