Spolu s nimi usedl na lavici obžalovaných také někdejší místopředseda představenstva dolů Jan Przybyla.

Podle obžaloby Koláček a Otava neoprávněně opatřovali výhody své další firmě Karbon Invest, se kterou později ovládli společnosti Ostravsko–karvinské doly (OKD) a Českomoravské doly (ČMD). Například v letech 1993 až 2003 poskytovali OKD a ČMD právní a jiné služby. V roce 2004 doly prodali multimilionáři Zdeňku Bakalovi.

„Uzavírali smlouvy na úkor Ostravsko–karvinských dolů a Českomoravských dolů ve prospěch firmy Karbon Invest. V obžalobě se nehovoří o škodě, ale o neoprávněném prospěchu, který je stanoven na částku více než dvě miliardy korun,“ řekl státní zástupce Karel Kalda.

Všichni tři obžalovaní svou vinu popírají. „Trestní řízení pokládám za nepodložené a nedůvodné,“ řekl včera u soudu Viktor Koláček, jenž odmítl dále vypovídat.

Za absurdní a vykonstruované označili své obvinění i Otava a Przybyla. „Všechny uzavřené smlouvy projednávala valná hromada. Prošly i bez připomínek mezinárodních auditorů,“ tvrdil v přípravném řízení Otava, který stejně jako Koláček a Przybyla odmítl včera u soudu vypovídat.

Případem se nejdříve zabýval Krajský soud v Ostravě. Avšak Nejvyšší soud v Brně kvůli možné podjatosti ostravských soudců předal kauzu Krajskému soudu v Hradci Králové. Ten v květnu roku 2007 stíhání obžalovaných mužů zastavil, protože podle zdejšího senátu nebyla naplněna skutková podstata žalovaných trestných činů. Původně uhlobaroni byli obviněni nejen ze zneužívání informací v obchodním styku, ale i ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Proti zastavení stíhání mužů se však odvolalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a z jeho podnětu Vrchní soud v Praze nařídil případ projednat. Hradecký soud se však nyní zabývá jen obžalobou ze zneužívání obchodního styku. Za to trojici hrozí trest odnětí svobody na pět až dvanáct let.

Hlavní líčení u hradeckého soudu potrvá do středy, pak bude odročeno na únor.