Nejsledovanější kauzou je bezesporu dlouhotrvající proces s dvaadvacetičlennou skupinou mužů a žen, která od června roku 2008 čelí obžalobě ze spáchání rozsáhlé série pojišťovacích podvodů s motorovými vozidly.

Podle spisů se skupina trestného jednání dopustila od června 2003 do října 2005. Hlavními obžalovanými jsou Libor Stryka, Tomáš Polívka, Jaroslav Blažek a Vladimír Akrman.

Ti na pardubických pracovištích a kontaktních místech pojišťoven Alianz, České spořitelny, Kooperativa uzavírali smlouvy o havarijním pojištění vozidel i o placení pojistného. Pak sami nebo s dalšími obžalovanými osobami zinscenovali fingované dopravní nehody jako škodní událost.

„Celková škoda, která vznikla pojišťovnám vyplacením pojistného, přesahuje pět milionů korun. Výplatu zhruba milionu šesti set tisíc korun pojišťovny neuskutečnily, protože trestná činnost vyšla najevo,“ řekl státní zástupce Milan Šimek.

Někteří ze čtyř hlavních obžalovaných nejenže byli ústředními organizátory pojišťovacích podvodů, ale podle obžaloby měli fingovat i odcizení motorových vozidel na Slovensku. Organizátorům podvodů hrozí pět až dvanáct let vězení.

Soud bude řešit také dva pokusy o znásilnění, v druhém případě dokonce zakončeném pokusem o vraždu.

Obžalovaný Zdeněk Bajer v srpnu 2008 na louce za jistou vesnicí na Hradecku nejprve líbal na ústa, poté svlékl kalhoty a kalhotky, lízal přirození a nakonec se pokusil o pohlavní styk s nezletilou dívkou. Přitom věděl, že jí ještě nebylo patnáct let.

Mnohem závažnější je případ, který se odehrál počátkem října loňského roku v autě u jiné vesnice. Obžalovaný Zdeněk Čapek se tu měl v odpoledních hodinách pokusit znásilnit mladou stopařku. Podle obžaloby ji povalil na zem, škrtil ji a strhával z ní oblečení. Když se napadená znásilnění ubránila, měl se jí Čapek pokusit zavraždit, aby ji jako nepohodlnou oběť zlikvidoval.

„Škrtil ji oblečením omotaným kolem krku, zacpával jí nos a ústa a přes obličej jí přehodil část oblečení, dále ji škrtil rukama, když jí vyhrožoval, že ji zabije,“ tvrdí obžaloba. Dívce se podařilo ubránit a vyčerpaný násilník poté z místa činu odjel. Dívka se léčila z řady povrchových zranění, hematomů a podlitin, dodnes však trpí „posttraumatickou stresovou poruchou mající charakter závažné a déletrvající poruchy zdraví.

Královéhradecký krajský soud začne řešit také několik úvěrových podvodů a případů zpronevěry, či dokonce padělání.