Obžalovanému Karlu Hrdinovi ze Dvora Králové nad Labem tehdy uložil tříleté vězení podmínečně odložené na zkušební dobu čtyř let. Odvolací vrchní soud však rozhodnutí krajského soudu zrušil a vrátil do Hradce k dalšímu projednání. Podle obžaloby Hrdina si nechal vytvořit tři písemnosti, na kterých jsou uvedeny jeho podpisy i falešné podpisy jiné osoby.

Hrdina, který měl vysoké dluhy, chtěl tak odvrátit hrozící exekuci svého majetku. „Tím obžalovaný získal finanční prospěch ve výši nejméně 4,5 milionu korun, a způsobil tak škodu další osobě v dané výši,“ stojí v obžalobě.

Dalšího pokračování se celý tento týden dočká hlavní líčení s dvaadvacetičlennou skupinou mužů a žen, která od června roku 2008 čelí obžalobě ze spáchání rozsáhlé série pojišťovacích podvodů s motorovými vozidly.

Podle spisů se skupina trestného jednání dopustila od června 2003 do října 2005. Hlavními obžalovanými jsou Libor Stryka, Tomáš Polívka, Jaroslav Blažek a Vladimír Akrman. Ti na pardubických pracovištích a kontaktních místech pojišťoven Alianz, České spořitelny, Kooperativa uzavírali smlouvy o havarijním pojištění vozidel i o placení pojistného. Pak sami nebo s dalšími obžalovanými osobami zinscenovali fingované dopravní nehody jako škodní událost.

„Celková škoda, která vznikla pojišťovnám vyplacením pojistného, přesahuje pět milionů korun. Výplatu zhruba milionu šesti set tisíc korun pojišťovny neuskutečnily, protože trestná činnost vyšla najevo,“ tvrdil státní zástupce Milan Šimek.

Poprvé usedne ve čtvrtek na lavici obžalovaných Karel Kučera. Ten se měl v květnu loňského roku údajně dopustit zločinu ublížení na zdraví, jehož oběť na následky těžkých zranění zemřela.