Podle státního zástupce Jiřího Viesnera muži v letech 2002 až 2005 převážně na objednávku zájemců odcizili v celé ČR téměř 80 osobních automobilů. Ke krádežím docházelo nejvíce na území východních Čech, především v Krkonoších. Většina aut patřila zahraničním návštěvníkům České republiky.

„Prakticky obratem byla vozidla dovezena do konkrétní dílny, kde došlo k jejich rozebrání, upravení jednotlivých částí a poté k jejich dalšímu prodeji,“ upřesnil státní zástupce s tím, že pachatelé si při krádežích vybírali určité značky vozidel jako jsou Volkswagen, Škoda a Audi, řekl při zahájení soudního jednání Viesner.

Hlavním obžalovaným je jedenačtyřicetiletý Juraj Kriško, proti němuž je hlavní líčení vedeno jako proti uprchlému. „U něho se jedná o škodu kolem 25 milionů korun. Sedm mužů se dopustilo krádeží přímo, ostatní se na trestném činu podíleli jen částečně,“ uvedl státní zástupce. Podle legislativy, která platila do konce loňského roku, hlavním obžalovaným hrozil trest odnětí svobody na pět až dvanáct let. Nový trestní zákoník horní hranici trestní sazby u tohoto skutku snižuje na deset let.

Zítra stane před krajským soudem Štefan Deňo, který vyslechne obžalobu ze spáchání loupeže v jedné poště na Chrudimsku.

Ve čtvrtek bude pokračovat soudní jednání s Dušanem Trpkošem, kterého státní zástupkyně v listopadu loňského roku obžalovala ze spáchání trestného činu porušování závazných pravidel hospodářského styku. Skutku se měl dopustit v roce 2004 jako vedoucí odbytu asfaltu v obchodní společnosti Tonamo Pardubice.

Poslední pracovní den tohoto týdne usedne na lavici obžalovaných Stanislav Hložek. Ten měl údajně v letech 2006 a 2007 spáchat podvod.