Podle obžaloby, jíž se tento týden zabývá hradecký krajský soud, se pokusily padělanou závětí neoprávněně získat dědictví v v účetní hodnotě přes 71 milionů korun. O tučné dědictví chtěly obžalované připravit nejen pravomocné dědice, ale i stát, kterému měla část dědictví připadnout jako odúmrť.
Podle státní zástupkyně Marie Vitouškové podvod iniciovala třiasedmdesátiletá Anna Noháčová z Rokytnice nad Jizerou. Ta dobře znala již od svého dětství muže, který zemřel v Domově seniorů v Jenštejně 13. prosince 2004. Protože věděla že byl zámožný, měla vypracovat falešnou závěť po zůstaviteli ve svůj prospěch s datem 14. září 2004.
„Dědictví po muži tvořily nejen úspory ve výši asi milionu korun a statek, ale hlavně lukrativní pozemky, které byly určeny pro plánovanou výstavbu bytů v Odoleně Vodě u Prahy,“ řekla Vitoušková s tím, že tržní hodnota majetku tak vzrostla na více než 200 milionů korun.
Na celém podvodu se podílela dcera hlavní obžalované Hana Háková, která jí měla pro dokonalé krytí podvodu závěť zemřelého muže poslat poštou a napsat, že ji našla v domově seniorů, kde zůstavitel žil, na linkovém papíru. Dalšími obžalovanými jsou i vzdálené příbuzné Anny Noháčové – jednasedmdesátiletá Vlastimila Hofmanová a sedmapadesátiletá Jaroslava Koutecká. Ty měly padělanou závěť podepsat jako svědkyně.
Na podvodné jednání čtyř žen se přišlo při dědickém řízení po zemřelém. Podle originální závěti, kterou zůstavitel podepsal 26. prosince 2003 v Odoleně Vodě za přítomnosti dvou svědků, měl veškerý majetek připadnout oprávněným dědicům – jeho bratrovi a jeho manželce. Protože bratr zůstavitele 10. prosince 2004 také zemřel, tedy dříve než zůstavitel, jeho dědický podíl ze zákona přešel jako odúmrť na český stát. Dědické řízení dosud neskončilo.
Iniciátorka trestného činu Anna Noháčová u soudu odmítla vypovídat s tím, že vše zapomněla. V přípravném řízení policii se přiznala, že na základě padělané závěti, kterou považovala za pravou, uplatnila nárok na majetek. Její dcera Hana Háková v soudní síni popřela, že by závěť své matce poslala. Obvinění odmítla i Hofmanová, která tvrdila, že Noháčové podepsala čistý papír. Koutecká vypověděla, že Noháčové poskytla pouze své osobní údaje.
Včera, kdy soudní jednání probíhalo v nepřítomnosti obžalovaných žen, vypovídala jako svědkyně Alena Hendlová. Ta byla praktickou lékařkou v Domově pro seniory v Jenštejně v době, kdy v tomto ústavu zůstavitel dědictví před smrtí žil. Na dotaz senátu, zda muž byl schopný se v září 2004 pod spornou závěť podepsat, odpověděla, že vzhledem k vážnému onemocnění toho nebyl schopen.
„Bylo rozhodnuto, že třeba přijetí důchodu bude za něho vyřizovat sociální pracovnice,“ uvedla lékařka.
Hlavní líčení je naplánováno do pátku, kdy by se měly k podpisům vyjádřit předvolaní grafologové.